Wróć do listy wpisów

Jak dbać o dach kabrioletu

Jak dbać o dach kabrioletu

Kabriolet to samochód z klasą, ale aby długo cieszył oko, trzeba zadbać nie tylko o jego karoserię, ale przede wszystkim o dach. Jak czyścić materiał dachu w kabriolecie? Czy można go w jakiś sposób zabezpieczyć? Jak przeprowadzić konserwację prawidłowo? Doradzamy!

Jak myć materiałowy dach kabrioletu? Tylko ręcznie!

 Podstawowym błędem popełnianym przez nowych właścicieli kabrioletu jest wizyta w myjni automatycznej. W ten sposób ryzykujemy zerwaniem delikatnego poszycia dachu, co w konsekwencji przysporzy po prostu dodatkowych kosztów i odbierze wymarzonemu cabrio uroku.

Materiałowy dach kabrioletu należy myć ręcznie, co nie oznacza, że musimy zrezygnować z myjki ciśnieniowej. Ta jest jak najbardziej wskazana, ale z dostosowaniem siły strumienia (maksymalne ciśnienie warto sobie odpuścić).

Czyszczenie dachu kabrioletu

Do pielęgnacji dachu cabrio wystarczą zwykły szampon do auta i szczotka – czyścimy nimi całość dachu, pamiętając o dokładnym wypłukaniu piany. Niemniej, w naszym sklepie  znajdziesz również wiele specjalnych środków czyszczących do kabrio np. High Tech Fabric Guard.

Weź jednak pod uwagę, że różnią się one działaniem i nierzadko także zalecanym sposobem użycia. Koniecznie sprawdź etykietę, nim rozpoczniesz czyszczenie. Wygodnym rozwiązaniem dla posiadaczy cabrio jest kupno całego zestawu do pielęgnacji dachu np. od Shiny Garage. Znajdziesz w nim produkt typu cleaner, szczoteczkę oraz impregnat.

Pamiętaj również, że poprawne czyszczenie dachu lub nawet jego pranie powinno być rozłożone w czasie tj. po takim procesie dach powinien schnąć nawet całą dobę. Dopiero później, po dokładnym wyschnięciu można aplikować odżywki czy też rozpocząć impregnację.

Ochrona dachu cabrio

Materiałowy dach kabrioletu należy nie tylko czyścić, ale też chronić przed działaniem czynników zewnętrznych (np. przed wnikaniem zabrudzeń i niszczeniu włókien). W tym celu trzeba nałożyć na materiał impregnat do dachów cabrio, który zabezpieczy tkaninę. Polecamy np. Max Protects UFC lub Gtechniq. Środki te chronią przed działaniem promieni UV i wilgocią. Ograniczają też osadzanie się zanieczyszczeń np. ptasich odchodów.

Nie nakładaj impregnatu, jeśli dach jest wciąż wilgotny po myciu. Materiał powinien być całkowicie suchy. Dobrą praktyką jest pozostawienie dachu w ciepłym miejscu bez wilgoci na minimum 12h, a najlepiej na całą dobę. Pamiętaj też, że “test ręki” nie zawsze daje dobre efekty. To, że po dotknięciu dach wydaje się suchy, nie oznacza, że włókna wyschły w 100%.

Dbanie o dach cabrio – przydatne informacje

  • Proces czyszczenia i zabezpieczania materiałowego dachu kabrioletu warto powtarzać przy każdym myciu auta i za każdym razem, gdy pojawi się taka potrzeba (np. gdy dach wyraźnie poszarzał z powodu smogu).
  • Wszystkie czynności pielęgnacyjne należy wykonywać w cieniu.
  • Nie składaj dachu, jeśli jest wilgotny. Dzięki temu na materiale nie pojawi się pleśń.

Na dachu pojawiła się pleśń i ogólnodostępne środki jej nie usuwają? Koniecznie odwiedź najbliższy salon detailingowy i skonsultuj możliwe rozwiązania. Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa na to, że wymiana dachu nie będzie konieczna.