Wróć do listy wpisów

Jak wyczyścić felgi aluminiowe i je zabezpieczyć

Jak wyczyścić felgi aluminiowe i je zabezpieczyć

Zabrudzenia drogowe, a także pył z kloców hamulcowych i rdza są niemałym problemem każdego kierowcy. Wpływają nie tylko na wygląd felg, ale wręcz na prezencję całego pojazdu. Warto więc zadbać o ich dobrą kondycję. Jak prawidłowo wyczyścić felgi aluminiowe i czym je zabezpieczyć polerowane aluminium? Doradzamy.

Czyszczenie felg aluminiowych: usuwanie brudu

Felgi aluminiowe możemy czyścić z różnych zabrudzeń. Tym najmniej kłopotliwym i najłatwiejszym do usunięcia jest zwykły brud, którego pozbędziemy się za pomocą preparatu kwasowego (głębokie zabrudzenia) lub zasadowego (niewielki brud), produkty kwasowe jak i zasadowe wychodza równiez najtaniej, poniewaz w 99% sa koncentraty do rozrobienia we własnym zakresie.

Często wystarczy też po prostu szampon czy preparat dostępny na myjni bezdotykowej. Należy jednak pamiętać, że jest to czyszczenie, które usuwa powierzchowne zabrudzenia. Nie służy do usuwanie rdzy, smoły czy pyłu z klocków hamulcowych. Tego rodzaju trudne zabrudzenia wymagają użycia specjalnych środków czyszczących.

Jak usunąć trudne zabrudzenia z felg aluminiowych?

Część trudnych zabrudzeń z felg aluminiowych usuniemy za pomocą deironizera – środka dającego efekt tzw. Krwawej felgi. Preparat ten rozpylamy na chłodną powierzchnię i pozostawiamy na ok. 5-15 minut (zależnie od zaleceń producenta oraz warunków atmosferycznych).

Można go rozprowadzić pędzlem, szczotką do felg lub gąbką/rękawicą. W tym czasie na feldze pojawi się czerwony osad, stąd nazwa krwawa felga. Następnie płuczemy powierzchnię wodą pod ciśnieniem. Czynności te można w razie potrzeby powtórzyć.

Za pomocą deironizera usuniemy pył z kloców hamulcowych i lotną rdzę. Polecamy np. ADBL Vampire liquid 1L, Good Stuff Iron Remover 2L znana i lubiana w branży detailingowej Tuga Alu teufel  czy cos bardziej luksusowego jak CarPro IronX. Natomiast do usunięcia smoły lub kleju z felg aluminiowych potrzebany jest drugi środek.

Musi to być preparat stworzony z myślą o właśnie takim zastosowaniu np. Bardzo mocny i szybko działajacy ADBL Tar Pro ( pamietaj o przeczytaniu ulotki przed użyciem ) badz bardziej bezpieczny jego starszy brat ADBL Tar and Glue Remover 1L polecamy równiez Mac Serien Prickbort Mac 124 1L  czy też rewelacyjny Vasco Prewash Tixotrop 1L

Zdecydowanie odradzamy stosowanie domowych środków do czyszczenia felg aluminiowych i drapiących akcesoriów typu wełna stalowa. Takimi rozwiązaniami można felgi uszkodzić.

Ochrona felg

Po użyciu środków czyszczących warto zadbać również o ochronę felg aluminiowych. W tym celu należy wykonać jeszcze kilka czynności, ale schemat działania jest podobny do procesu czyszczenia i zabezpieczania lakieru. Nie powinno to być więc nic nowego dla większości kierowców.

Felgi należy wyglinkować, a potem nałożyć na nie warstwę zabezpieczającą np. wosk lub dedykowana powłokę do zabezpieczenia felg (zawsze w cieniu i na chłodną powierzchnię), rewelacyjnie do tego sprawdza sie Aqua Whell Coating, Gtechniq C5, (15ml powłoki wystarczy na felgi do 17", w przypadku wiekszych rozmiarów, badż o bardzo gęstym wzorze polecamy zaopatrzyć sie w pojemność 30ml). 

Aluminium można także polerować, aby pozbyć się większości rys i niedoskonałości. W tym celu używamy specjalnych past do polerowania chromu i aluminium, (najbardziej znane i polecane Mothers Mag and Aluminium, Autosol metal Polish)  w zależnosci od wzoru, polerowanie felg mozemy wykonac przy pomocy maszyny rotacyjnej. Do wypolerowania trudno dostępnych zgłębień przydadzą się mini polerki lub kule polerskie, stożki polerskie na wkrętarki.

Czym zabezpieczyć polerowane aluminium?

Wypolerowane felgi aluminiowe zabezpieczamy trwałym woskiem lub powłoką zabezpieczjącą. Należy jednak pamiętać, że zawsze przed przystąpieniem do zabezpieczenia konieczne jest odtłuszczenie powierzchni felg (również wewnątrz). Używamy do tego alkoholu izopropylowego, badz innego dedykowane srodka odtłuszczającego.

Wybór zabezpieczenia polerowanego aluminium zależy od naszych możliwości i umiejętności. Wosk jest z pewnością tańszą  opcją. Natomiast warto rozważyć nałożenie powłoki gdyż jest to zdecydowanie trwalsze i bardziej odporne zabezpieczenie na cieżkie waruki, jakie spotykaja felgi w codzinennej eksploatacji.

Na koniec warto dodać, że podczas czyszczenia felgi należy czyścić również oponę. Wykorzystujemy do tego środki przeznaczone to takich właśnie powierzchni. Całość dobrze jest zakończyć odpowiednim dressingiem.