Wróć do listy wpisów

Gryzonie w samochodzie - jak walczyć

Gryzonie w samochodzie  - jak walczyć

W chłodniejsze miesiące roku kuny, szczury, myszy, wiewiórki i inne gryzonie szukają miejsc, w których mogą się ogrzać i chronić przed drapieżnikami. Jednym z ich ulubionych kryjówek jest komora silnika samochodu.

Zdarzyło Ci się pojechać jesienią na działkę i po kilku dniach odkryć niepokojącą plamę pod autem, a po chwili przekonać się, że samochód nie chce odpalić? Po otwarciu maski najprawdopodobniej znajdujemy wówczas uszkodzone przewody, podrapane wnętrze i różnorakie śmieci służące za „gniazdo” gryzonia.

Dlaczego gryzonie gryzą przewody samochodowe?

Istnieje kilka mitów na temat tego, dlaczego gryzonie tak chętnie gryzą okablowanie samochodowe (i nie tylko). Jednym z najpopularniejszych mitów jest… kwestia upodobań smakowych. Ten mit jest równie błędny, co powszechny. Część ludzi uważa, że gryzonie są przyciągane przez „sygnały” emitowane przez samochód.

Jedynym, co może być emitowane przez samochód i być jednocześnie pożądane przez gryzonie, jest ciepło. To właśnie wtedy, gdy temperatura spada możemy zaobserwować wzmożoną aktywność gryzoni w pobliżu aut.

Ale dlaczego, zamiast po prostu schować się tam, gdzie ciepło i sucho, kuny i inne gryzonie tak chętnie gryzą przewody i okablowanie? Prawdziwa przyczyna żucia leży w ich anatomii. Zęby gryzoni nigdy nie przestają rosnąć i zwierzęta te muszą częściej gryźć i żuć, aby je utrzymać w odpowiedniej kondycji.

Komora silnika samochodu jest bezpiecznym, cichym i ciepłym miejscem, w którym gryzonie mogą się ukryć, i widzą w nim wygodne miejsce do gniazdowania i „przycinania” zębów. Przewody silnika są najwygodniejsze by włożyć je do ust, więc zwykle są to pierwsze rzeczy, które ulegają uszkodzeniu. Z wyglądu mogą się także kojarzyć zwierzętom z łodygami roślin, które gryzły dotychczas.

Ile szkód może wyrządzić gryzoń-sublokator?

Gryzonie mogą powodować uszkodzenia, które mogą być naprawdę trudne do naprawienia przez mechaników i elektryków samochodowych. Dzieje się tak, ponieważ mogą dostać się do trudno dostępnych obszarów silnika i przeżuwać przewody, które są trudne do zlokalizowania.

To naturalne, że jeżeli twój mechanik nie może znaleźć uszkodzonych przewodów, które stanowią problem, to nie może ich naprawić. Ponadto, gryzonie mogą wnosić do silnika materiały do ​​budowy gniazd i żywność, co również może być niebezpieczne.

Materiały takie jak papier, tektura i ściółka mogą stanowić potencjalne zagrożenie pożarowe, gdy temperatura w komorze silnika wzrośnie. W zależności od marki i modelu samochodu oraz tego, jak długo gryzonie przebywają w komorze silnika pojazdu, koszt tych uszkodzeń może wahać się od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Jak powstrzymać gryzonie?

Zastanawiasz się, jak powstrzymać kuny i wiewiórki przed gryzieniem przewodów samochodowych i jak pozbyć się myszy z zakamarków samochodowych? Gryzonie chętniej wybierają samochody, które przez dłuższy czas pozostają w jednym miejscu. Oznacza to, że jeśli masz auto, które nie jest regularnie używane, prawdopodobnie będzie ono pierwszym wyborem gryzoni.

Aby temu zapobiec, przeparkuj samochód z jednego miejsca na inne od czasu do czasu. Idealnym rozwiązaniem będzie zaparkowanie w garażu, jednak także i ono nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności. Należy wówczas sprawdzić punkty konstrukcyjne, które mogą posłużyć gryzoniom za wejście.

Pomocne może być również ustawienie pułapek na gryzonie przez specjalistę od zwalczania szkodników w miejscu, w którym parkujesz samochód, nawet jeśli jest on w garażu. Pamiętaj również, aby usunąć wszelkie jedzenie (przede wszystkim karmę dla zwierząt) z wnętrza samochodu lub jego otoczenia.

Naszymi sojusznikami w walce z gryzoniami mogą stać się różne specyfiki dostępne w specjalistycznych sklepach, takie jak elektroniczne odstraszacze zwierząt wykorzystujące dźwięk o odpowiedniej częstotliwości (ultradźwięki) czy spraye o zapachu, którego nie lubią lub się go obawiają. W naszym arsenale może znaleźć się także sierść psa lub kota.

Jakie zwierzęta zagrażają okablowaniu samochodu?

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie rodzaje zwierząt są niebezpieczne dla kabli i przewodów, zastanów się, które gryzonie są wystarczająco małe, aby dostać się do komory silnika. Problematyczne najczęściej bywają: myszy, szczury, wiewiórki, kuny i koty.