Wróć do listy wpisów

Jak zabezpieczyć felgi aluminiowe na zimę

Jak zabezpieczyć felgi aluminiowe na zimę

Felgi aluminiowe to ozdoba każdego auta. Niestety zimowe warunki na drogach są bardzo surowe dla wszystkich pojazdów, dlatego wielu kierowców decyduje się wtedy na wymianę felg na stalowe, aby oszczędzić te aluminiowe. Czy słusznie?

Które felgi są lepsze na zimę?

Felgi aluminiowe nie tylko dobrze wyglądają, ale także zmniejszają masę nieresorowaną pojazdu. Co za tym idzie, zapewniają lepsze przyspieszenie i hamowanie, a układ kierowniczy działa bardziej precyzyjnie. Dzięki temu auto na felgach aluminiowych mniej pali i jest bezpieczniejsze oraz bardziej komfortowe w trudnych warunkach drogowych.

Lekkie aluminium dobrze pochłania wstrząsy, przez co nawet w przypadku uderzenia dochodzi do odkształcenia felgi, a nie jej pęknięcia. Dodatkowo felgi wykonane ze stopu lekkich metali lepiej chłodzą tarcze i klocki hamulcowe.

Felgi aluminiowe w przeciwieństwie do tych stalowych są bardzo odporne na korozję. Jest to zasługa dobrego zabezpieczenia tych felg oraz oczywiście aluminium, które jest mniej podatne na korozję niż stal.

Te aluminiowe posiadają bowiem aż trzy warstwy zabezpieczające: podkład antykorozyjny, lakier właściwy oraz lakier bezbarwny. Alufelgi są także łatwe w pielęgnacji, dzięki gładkiej lakierowanej powierzchni.

Jak zadbać o felgi aluminiowe?

Mimo, że aluminiowe felgi są bardziej wytrzymałe, to brak odpowiedniej pielęgnacji przyczyni się do ich szybszego zużycia. Stan dróg, zwłaszcza tych zimowych, nie jest idealny. Odpryskujący żwir i dziury w nawierzchni mogą powodować uszkodzenia felg. Równie niebezpieczne są wysokie krawężniki, które są najczęstszym powodem otarć.

Niskie temperatury, błoto i sól drogowa również nie są dla nich obojętne. Wszelkie zadrapania i głębsze rysy będą powodowały, że lakier zacznie się łuszczyć, a osad na felgach będzie jeszcze bardziej uciążliwy. Jak zatem zabezpieczyć felgi na zimę, aby służyły nam jak najdłużej? Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki.

Zabezpieczanie felg aluminiowych powłoką ochronną

Powłoki ochronne skutecznie chronią felgi przed czynnikami zewnętrznymi. Zanim jednak użyjesz specjalnego preparatu, musisz felgi odpowiednio przygotować:

Mycie felg

Preparat ochronny nakładamy na wcześniej umyte felgi. Jak wiadomo mycie felg może być trudne, gdyż osadza się na nich pył z klocków hamulcowych oraz wszystko to, co znajdowało się na drodze. Na

szczęście środki do czyszczenia felg są łatwe w użyciu i skutecznie rozprawiają się nawet z najbardziej uciążliwymi zabrudzeniami.

Przedtem felgi trzeba dokładnie opłukać, aby pozbyć się piasku, który mógłby zarysować felgi podczas czyszczenia. Trzeba pamiętać, że nie wolno myć felg bezpośrednio po długiej trasie. Szybka zmiana temperatury rozgrzanych felg poprzez spłukanie ich zimną wodą, może spowodować ich odkształcenie.

Do czyszczenia felg najlepiej sprawdzi się miękka szmatka lub pędzelek. Do czyszczenia felg nie wolno używać szorstkich, a zwłaszcza metalowych gąbek, gdyż spowoduje to ich zarysowanie.

Spłukiwanie felg

Należy dokładnie spłukać nałożony preparat. Nie można też zbyt długo przetrzymywać środków czyszczących na felgach, gdyż są to zwykle produkty o właściwościach lekko żrących. Jeżeli po spłukaniu nadal widoczne są zabrudzenia, należy powtórzyć czyszczenie. Gdy felgi są już czyste, zostawiamy je do pełnego wyschnięcia.

Nakładanie preparatu ochronnego

Powłoki ochronne stanowią trwałą barierę między innymi przed pyłem drogowym i smołą. Wśród preparatów zabezpieczających felgi znajdują się woski w płynie lub pasty, a także inne powłoki o właściwościach hydrofobowych.

Po ich zastosowaniu felgi nie tylko zdecydowanie mniej się brudzą, ale też do ich mycia nie są już potrzebne silne środki zasadowe czy kwasowe. Felgi zabezpieczone preparatem hydrofobowym skutecznie odbijają cząsteczki wody powodując, że nie powstają nieestetyczne zacieki.

Im mniej zanieczyszczeń przywiera, tym czyszczenie felg staje się łatwiejsze i nie musi odbywać się już tak często. Niezwykle wydajnym preparatem o długotrwałym działaniu (aż dwa lata) jest powłoka AQUA Wheel Coating.

Ciekawym i najbardziej zaawansowanym technologicznie produktem jest CarPro CQuartz DLUX bazujący na powłoce kwarcowej o stężeniu 50%.