Powłoka ceramiczna na lakierze - jak o nią dbać

Powłoka ceramiczna na lakierze - jak o nią dbać

Powłoka ceramiczna na lakierze - jak o nią dbać

Powłoka ceramiczna na lakierze - jak o nią dbać

Powłoki ceramiczne na lakierze stały się niezwykle popularne na przestrzeni ostatnich kilku lat. Wielu kierowców zastanawia się jednak, czy inwestycja w takie zabezpieczenie ma sens i na czym właściwie polega. Postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości.

 

Powłoki ceramiczne – lepsze od wosku?

 

Większość kierowców zabezpiecza swoje auto woskiem i przyjęło się, że jest to wystarczająco skuteczna metoda. Ma jednak zasadniczą wadę – woskowanie trzeba powtarzać co kilka miesięcy. A ponieważ zabieg ten wymaga odpowiednich i długich przygotowań karoserii, wiele osób chętnie go omija.

Inaczej jest z powłoką ceramiczną, której trwałość, jak twierdzą producenci, może wynosić nawet do 5 lat. Nie należy jednak nadto sugerować się tym czasem, bo powłoka ceramiczna wymaga odpowiedniego dbania, aby rzeczywiście posłużyła tak długo. O tym, jak dbać o powłokę ceramiczną, przeczytasz w dalszej części artykułu.

 

Zalety powłoki ceramicznej

 

Pierwszą zaletę powłoki ceramicznej już znasz: jest zabezpieczeniem auta na długo. Tylko co właściwie zabezpiecza? Powłoki ceramiczne zwiększają twardość lakieru i tworzą niezwykle cienką hydrofobową warstwę na jego powierzchni. Poprawiają wygląd, pogłębiają kolor lakieru, nadają szklistości, zwiekszajac hudrofobowość. Chronią przed osadzaniem się brudu, kwaśnymi deszczami, promieniami UV i działaniem soli drogowej. Ułatwiają usuwanie trudnych zabrudzeń z samochodu.

Zalet powłoki ceramicznej jest zatem wiele, co pozwala sądzić, że jest to rozwiązanie idealne. Jednak aby takie było, należy powłokę właściwie pielęgnować. Dodatkowo warto też porzucić mit o tym, że powłoka ceramiczna stanowi barierę dla uszkodzeń mechanicznych. Zarysowanie lakieru zabezpieczonego w ten sposób może być mniejsze, ale i tak wystąpi.

 

Jak dbać o powłokę ceramiczną?

 

Powłoka ceramiczna, chociaż może posłużyć latami, może też stracić swoje właściwości nawet po ok. roku. Jak to możliwe? Otóż powłoka ceramiczna łatwo rysuje się i ściera pod wpływem szorowania. Oznacza to, że niewskazane są ścierające zabiegi pielęgnacyjne i wizyty na myjni automatycznej. Należy też uważać na alkaliczne piany w myjkach ciśnieniowych na myjniach samoobsługowych i zrezygnować z “agresywnych” środków chemicznych.

 

Samodzielne nakładanie powłoki ceramicznej

 

Cena nakładania powłoki ceramicznej w profesjonalnym salonie zniechęca wielu kierowców. W związku z tym niektórzy decydują się na samodzielne przeprowadzenie tego zabiegu, zaopatrując się w ogólnodostępne kosmetyki. Istnieją nawet powłoki dla początkujących takie jak Aqua Coating ONE. Zalecamy jednak konsultację z profesjonalnym auto detailerem, który pomoże w dobraniu najlepszej powłoki dla twojego auta.

scroll up