Czyszczenie wnętrza samochodu -szybkie i skuteczne

Czyszczenie wnętrza samochodu -szybkie i skuteczne

Czyszczenie wnętrza samochodu -szybkie i skuteczne

Czyszczenie wnętrza samochodu -szybkie i skuteczne

Regularne sprzątanie mieszkania to sprawa oczywista i przez większość ludzi praktykowana. A czy z tak samą starannością dbamy o czystość naszego auta? Bez względu na porę roku pojazdy narażone są na zanieczyszczenia z zewnątrz w postaci błota, piasku, liści, a także kurzu. Osoby, które mają w zwyczaju spożywanie posiłków w aucie (zwłaszcza posiadające dzieci), zmagają się także z resztkami jedzenia na siedzeniach.

Właściciele psów dodatkowo mają problem z pozostawioną przez swoich pupili sierścią. Wszystkie te zanieczyszczenia gromadzą się w zakamarkach sprawiając, że pojazd wygląda nieestetycznie, a w skrajnych przypadkach jest przyczyną zabrudzenia odzieży. Dla wielu osób auto jest drugim domem, dlatego zachowanie w nim porządku, to również kwestia bezpieczeństwa i komfortu w trakcie jazdy.

 

Dlaczego warto dbać o porządek w aucie?

 

Porozrzucane śmieci w aucie, zwłaszcza te, które mogą się toczyć w trakcie jazdy, stanowią ogromne zagrożenie. Butelka pozostawiona na podłodze może zablokować pedał hamulca i spowodować wypadek. Wszystkie, nawet małe przedmioty pozostawione na wierzchu w trakcie zderzenia o dużej sile zachowują się jak pociski. Kurz i tłuste szyby przyczyniają się do parowania okien w okresie jesienno-zimowym, co ogranicza widoczność i zwiększa ryzyko zdarzeń drogowych.

Ponadto brud i kurz są idealną pożywką dla roztoczy, które przyczyniają się do powstawania chorób układu oddechowego, alergii, a nawet astmy. Regularne sprzątanie auta zmniejsza ryzyko powstania stałych zabrudzeń, gromadzenia się brudu w zakamarkach i powstawania nieprzyjemnego zapachu. Ponadto, dbanie o czystość w aucie opłaci się przy sprzedaży.

 

Jak skutecznie i szybko posprzątać auto?

 

Sprzątanie generalne auta należy zacząć od pozbycia się z niego wszystkich śmieci oraz przedmiotów znajdujących się w schowkach przy skrzyni biegów oraz w drzwiach, a także od wyjęcia dywaników, którymi zajmiemy się później. Tak przygotowane auto jest gotowe do drugiego etapu sprzątania, czyli odkurzania.

Odkurzanie należy rozpocząć od wyczyszczenia kokpitu i wszystkich elementów plastikowych, schowków, następnie tapicerki, a na podłodze kończąc. Odkurzacz powinien mieć dużą moc, żeby mógł poradzić sobie z tymi najbardziej uciążliwymi zabrudzeniami jak sierść i piach. Pamiętajmy, aby do kokpitu używać końcówki z miękkim włosiem, która go nie zarysuje.

Następnie należy przejść do tekstylnych powierzchni auta. Do tego zadania najlepiej sprawdzi się długa wąska końcówka, którą będzie można dostać się do nawet najmniejszych zakamarków. Niektóre odkurzacze posiadają specjalne końcówki do tapicerki, więc jeśli ją posiadasz, warto ją użyć.

Aby wysprzątać dokładnie podłogę należy odsunąć fotele. Jeśli chodzi o pozbycie się sierści najskuteczniejsze jest trzymanie końcówki pod kątem po to, by sierść nie wbijała się mocniej w tapicerkę, ale została wcześniej zassana. Odkurzając tapicerkę należy szczególnie zwrócić uwagę na miejsca szycia oraz zagłębienia.

 

Czyszczenie elementów plastikowych

 

Do tego zadania będzie nam potrzebna ściereczka z mikrofibry oraz kilka kosmetyków do mycia i pielęgnacji samochodu. Odkurzoną powierzchnię kokpitu przetrzyj środkiem czyszczącym nałożonym na ściereczkę. Do tego celu możesz użyć uniwersalny płyn do mycia taki jak ADBL INTERIOR CLEANER. Umyte elementy plastikowe, gumowe czy winylowe można teraz poddać zabiegom konserwującym.

Aby uzyskać pożądany efekt należy użyć środka, który ma właściwości odżywiające, działa antystatycznie czym zmniejsza przyczepność brudu oraz chroni przed degradacją spowodowaną ekspozycją na promieniowanie UV jak na przykład ADBL INTERIOR WOW LIMITED EDITION.

 

Czyszczenie tapicerki tekstylnej i skórzanej

 

W każdym, nawet najbardziej zadbanym, aucie zdarzają się plamy na tapicerce. Usunięcie ich może być bardzo proste, jeżeli użyjesz odpowiedniego produktu i techniki. Musi być to produkt, który nie wymaga wypłukiwania i nie zostawi plam jak chociażby ADBL BONNET. Czyszczenie należy wykonywać ruchem zbierającym, a nie wcierającym. Nie powinno się stosować do tego gąbki.

O wiele lepiej sprawdzi się szczotka do czyszczenia tapicerki, która oprócz tego, że skutecznie zbierze brud, to nie zmechaci czyszczonej powierzchni. Po tych czynnościach powinno się odkurzyć kanapy jeszcze raz lub przynajmniej przetrzeć suchą mikrofibrą. Dla tapicerki skórzanej przeznaczone są specjalne środki, jak ADBL LEATHER CLEANER, które odtłuszczą i dobrze zakonserwują siedziska.

 

Elementy szklane

 

Bezpieczna jazda jest możliwa jedynie przy dobrej widoczności. Aby zachować swoje szyby w nienagannej czystości zastosuj płyn do mycia szyb, który nie będzie zostawał smug oraz nie będzie zawierał fosforanów i amoniaku. Idealnym do tego produktem jest ADBL Glass Cleaner, który oprócz skuteczności ma przyjemny zapach.

Do mycia szyb zastosuj ściereczkę, która nie będzie zostawiała pyłu i mikrowłókien. Specjalne ściereczki do szyb z mikrofibry ułatwiają ich mycie bez zostawiania smug i drobinek.

 

Co z nieprzyjemnymi zapachami?

 

Większość profesjonalnych kosmetyków do czyszczenia i konserwacji wnętrza samochodu mają ładny zapach, który powinien zneutralizować te nieprzyjemne. Jeżeli jednak w aucie miało miejsce jakieś nieprzyjemne zdarzenie, które jest źródłem intensywnego zapachu, należy wtedy sięgnąć po neutralizator zapachu, który działa bezpośrednio na przyczynę.

scroll up