Wróć do listy wpisów

Alcantara samochodowa - czyszczenie i impregnacja

Alcantara samochodowa - czyszczenie i impregnacja

Elegancka tapicerka w samochodzie sprawia, że w aucie jest przytulnie. Wysokie walory estetyczne zapewnia wykończenie alcantarą. Wcześniej materiał ten był wykorzystywany głównie w autach luksusowych, dziś można go coraz częściej spotkać w pojazdach klasy średniej. Alcantara jest bardzo wytrzymała, a jej miękkość doceniają nawet najbardziej wymagający pasjonaci czterech kółek. Wyglądem przypomina nieco nubuk, a właściwości spełniają wysokie kryteria wytrzymałościowe. Dużą zaletą jest łatwość w utrzymaniu. Certyfikowana Alcantara produkowana jest we Włoszech, a jej skład i proces powstawania jest chroniony. Wiadomo, że ten niezwykły materiał jest wytworzony z mikrowłókien poliestru i poliuretanu o specjalnym splocie, któremu zawdzięcza swoje właściwości.

Sposoby czyszczenia i konserwacji tapicerki samochodowej z alcantary

Aby tapicerka z alcantary zachowała ładny wygląd na długo, należy ją regularnie czyścić. Mimo iż materiał ten uchodzi za bardzo mocny i łatwy w utrzymaniu, to trzeba też stosować się do zasad odpowiedniej pielęgnacji, aby go nie uszkodzić.

Po pierwsze zbytnie szorowanie i mocne tarcie materiału, szorstką szczotką może spowodować zmechacenie, dlatego powinno się używać miękkiej szczotki lub ścierki, stosując technikę bonetowania. Jeżeli zdarzy się, że przesadzimy podczas czyszczenia, alcantarę można uratować. Supełki da się usunąć metodą golenia na sucho. Istnieją zakłady specjalistyczne, które zajmują się profesjonalną renowacją takiej tapicerki.

Nie zaleca się stosowania do czyszczenia urządzeniami na parę. Zbyt wysoka temperatura może zniekształcić włókna, sprawiając, że staną się one sztywne i nieprzyjemne w dotyku. Jak zatem poprawnie i skutecznie powinna być pielęgnowana tapicerka z alcantary?

Odkurzanie

Czyszczenie alcantary należy zacząć od dokładnego odkurzenia tapicerki. Dokładnie usuwamy wszystkie luźne zabrudzenia z każdego zakamarka na kanapie i innych powierzchni tapicerowanych. Najlepiej zastosować do tego szczotkę z miękkim włosiem. Regularne odkurzanie zapobiegnie gromadzeniu i wcieraniu brudu w strukturę tkaniny. Po odkurzeniu dobrze jest rozczesać tapicerkę pod włos.

Czyszczenie alcantary

W zależności od intensywności i rodzaju zabrudzenia można zastosować różne metody. W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na to z jakiego typu zabrudzeniami mamy do czynienia. Jeśli są to plamy po produktach rozpuszczalnych w wodzie to jak sok, dżem, syrop, to można użyć letniej wody. W przypadku plam z krwi, moczu czy odchodów, to aby nie zostały trudne do usunięcia plamy, trzeba będzie użyć zimnej wody.

Jeżeli chcemy pozbyć się miejscowych zabrudzeń, alcantarę można z powodzeniem czyścić ręcznie. Warto wyposażyć się w specjalnie przeznaczone do tego środki. Sprawę ułatwi gotowy zestaw do czyszczenia i impregnacji alcantary marki Colourlock. Każdy produkt czyszczący trzeba wcześniej przetestować na materiale w niewidocznym miejscu. Jeżeli nie odbarwia tkaniny, wówczas środek czyszczący należy spienić, potrząsając energicznie butelką. Powstałą pianę należy nałożyć na materiał, a następnie miękką szczotką rozprowadzić wykonując okrężne ruchy. Po dokładnym wyczyszczeniu tapicerki należy usunąć nadmiar produktu wilgotną szmatką. Gdy zachodzi taka konieczność, czynność należy powtórzyć. Wilgotną jeszcze tapicerkę z alacantry trzeba rozczesać szczotką w jednym kierunku. Materiał zostawiamy do samoistnego wyschnięcia. Jeżeli jest taka możliwość, to pomocne będzie zostawienie auta na świeżym powietrzu z otwartymi drzwiami.

Jeżeli tapicerka jest mocno zabrudzona wówczas będzie konieczne użycie odkurzacza piorącego. Najbardziej skuteczne będzie wyciągniecie zanieczyszczeń przy pomocy odkurzacza ekstrakcyjnego. Pranie alcantary tego typu odkurzaczem pozwala pozbyć się brudu, który wniknął głęboko do wnętrza kanapy. Trzeba pamiętać, że alcantarę należy prać tylko letnią wodą.

Dla tych, którzy szukają skutecznych, ale jednocześnie tańszych środków do czyszczenia alcantary podpowiadamy, że dobrze jest sięgnąć do propozycji sprawdzonych producentów chemii samochodowej. Wśród nich polecamy skoncentrowany środek do prania tkanin KochChemie Pol Star, który sprawdzi się zarówno do prania ręcznego jak i mechanicznego.

Warto wyposażyć się w środek do szybkiego zastosowania „na sucho" jak na przykład Fabric Cleaner Shampoo, który nie wymaga późniejszej ekstrakcji. Dobrze sprawdza się także pianka do tapicerki SONAX z serii Xtreme. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chcemy zachować jednolity kolor tapicerki, to produkt należy rozprowadzić równomiernie na całej powierzchni kanapy czy fotela.

Impregnacja

Po wyschnięciu materiału można go zabezpieczyć impregnatem, który ma właściwości hydrofobowe i chroni przed wnikaniem zabrudzeń. Impregnację należy przeprowadzać w przewiewnym miejscu. Produkty który można zastosować po czyszczeniu alcantary to te same, które stosuje się do innych tkanin. Polecane przez nas to między innymi impregnat marki Colourlock, który charakteryzuje się dużą wydajnością oraz FX Protect Fabric Care, który zachowuje trwałość nawet do 12 miesięcy po zastosowaniu. Zastosowanie impregnatu zmniejsza ryzyko powstawania plam, a co za tym idzie czyszczenie alcantary jest łatwiejsze.