Regularne korzystanie z samochodu odbija się nie tylko na jego parametrach technicznych, ale także na jego wyglądzie. Dlatego auto musi być dobrze utrzymywane, a potrzebne ku temu są nie tylko odpowiednie środki finansowe, ale także sumienność i wiedza. Aby mycie i pielęgnacja auta przebiegały skutecznie, należy wiedzieć, jakie środki czyszczące warto stosować i przede wszystkim jak je używać.
Niestety wielu kierowców pewne czynności związane z dbaniem o wygląd swojego wozu wykonuje niepoprawnie. A powielające się błędy pomogą sprawić, że wartość auta znacząco się obniży. Przecież nawet drobne mankamenty na lakierze mogą je trwale oszpecić.
Dlatego wiedza o metodach czyszczenia wozu powinna być powielana, by kierowcy sami nie przyczyniali się do powstawania niedoskonałości na jakże cennych dla nich maszynach. W tym artykule ku przestrodze opiszemy najczęściej popełniane błędy przy pielęgnacji samochodu.
Mycie auta na myjni automatycznej
Uznanie mycia automatycznego za błąd przez wielu może być odebrane jako szokujące. Przecież przed powstaniem myjni samoobsługowych to właśnie myjnie automatyczne były powszechnie wykorzystywane przez kierowców. Jak się okazuje, charakterystyczne dla nich wielkie szczotki mogły być zagrożeniem dla lakierowanej powierzchni auta.
Auto, które poddało się ich działaniu, było otoczone nimi z każdej strony. Obracające się szczotki przy pomocy piany i wody zarysowują karoserię wozu. Pozostawiają na niej koliste, typowe dla tej metody czyszczenia zarysowania. Dlaczego? Niestety na powierzchni szczotek znajduje się wiele drobin brudu i piasku, które pochodzą z poprzednio czyszczonych przez nie aut. To właśnie one wywołują zarysowania i obtarcia.
Stosowanie nieodpowiednich środków czyszczących
Jest to często powtarzany błąd. Otóż mycie auta różni się od mycia powierzchni mebli lub płytek łazienkowych. Przede wszystkim do czyszczenia auta trzeba dobrać specjalne i dedykowane temu środki czyszczące, nie wspominając już o odpowiednim sposobie szorowania, a także o powierzonych tej czynności ścierkach.
Używanie domowego preparatu, jakim jest płyn do mycia naczyń, może zmatowić lakier, a także zmyje konserwujący go wosk. Dlatego do czyszczenia powinno się używać szamponów do auta, takich, jak chociażby ADBL Shampoo PRO 1l. Zawiera on substancje czyszczące, a także olej cytrusowy, przez co skutecznie pozbywa się brudu i przygotowuje auto pod wosk.
Korzystanie z myjni ciśnieniowych
Nie dość, że przestrzegamy przed korzystaniem z myjni automatycznych, to odradzamy także mycie wozu na myjniach samoobsługowych z myjkami ciśnieniowymi. Niestety woda pod tak dużym ciśnieniem, gdy tylko jest kierowana w stronę naszego wozu, może trwale uszkodzić powierzchnię karoserii.
Aby zminimalizować to zagrożenie, powinno się trzymać ją około 40 cm od auta. Polecamy przede wszystkim samodzielne i ręczne mycie wozu. Przydadzą się do tego akcesoria do mycia auta, takie jak rękawice, gąbki oraz wiadra.
Mycie auta w słoneczne dni
Podczas upalnych i pełnych od słońca dni widzi się wielu kierowców, którzy szorują swe wozy na myjniach samochodowych. Zależy im, aby ich auto błyszczało przy padających na nie promieniach słonecznych. Jednak używanie środków chemicznych na lakier w pełnym słońcu może sprawić, że na powierzchni pojawią się trudne do umycia plamy. Dzieje się tak, ponieważ substancje zawarte w płynach i szamponach zbyt szybko zasychają i pozostawiają na lakierze trudne do pozbycia się zacieki.
Mycie samochodu na sucho
Każde nawet niewielkie przetarcie wozu niezwilżoną szmatką jest ryzykowane, ponieważ może prowadzić do powstania na powierzchni karoserii trwałego śladu w postaci rys lub zmatowień. Mało tego, najczęściej taka forma czyszczenia jest nieskuteczna. Wielu kierowców czyści swoje auta na sucho „z doskoku”, co często wynika z braku czasu. Niestety takie doraźne i niepoparte odpowiednimi środkami chemicznymi i wodą działanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Mycie samochodu powinno odbywać się przy użyciu preparatu, którym jest specjalny szampon do aut. Zarówno ADBL APC PRO - uniwersalny środek czyszczący, jak i Chemotion Active Foam skutecznie zmyją warstwy kurzu i brudu z powierzchni karoserii. W trakcie mycia warto także stosować rękawicę do szorowania auta ADBL CareMitt.
Mycie auta twardą gąbką
Skoro poruszony został temat przedmiotów, takich jak rękawice i ścierki, umożliwiających rozprowadzanie substancji chemicznych, to warto bliżej przyjrzeć się ich właściwościom. Wybierając jakąkolwiek gąbkę lub szmatkę do mycia, powinno się kierować tym, aby była ona odpowiednio miękka.
Niestety wielu kierowców czyści swe wozy szorstkimi i twardymi tkaninami, które zarysowują auto lub wywołują zmatowienia. Odpowiednio miękką i dostosowaną do lakierowanych powierzchni gąbką, jest gąbka do mycia szenilowa lub QJUTSU Ultra Soft sponge.
Mycie samochodu płynem do mycia naczyń
Szorowanie powierzchni auta płynem do naczyń lub innymi domowymi preparatami jest szkodliwe. Mimo że te środki są dość uniwersalne, to stosowanie ich do pielęgnacji auta jest niewskazane. Wywołują one liczne zmatowienia i negatywnie wpływają na wyrazistość koloru karoserii.
Ponadto, domowy środek nie pieni się tak jak specjalne szampony do aut. Te drugie są znacznie bardziej skuteczne w walce z brudem, a ponadto nadają lakierowanej powierzchni efektowny połysk.