Każdy właściciel samochodu, choć raz miał trudne zadanie, jakim jest usuwanie kleju, na przykład po naklejce czy różnych oznaczeniach. Mogło być też tak, że to najmłodszy pasażer bawił się w artystę i zrobił niespotykane, ale trudne do usunięcia, arcydzieło. W tym artykule pokażemy kilka przypadków i rozwiązań.
Spis treści:
- Pozostałości kleju po naklejce – jak je umyć?
- Usuwanie naklejki a klej – jak go usunąć?
- Jak domyć klej z siedzenia?
- Czym zmyć klej z karoserii lub innych powierzchni auta?
- Jak usunąć klej, na który nic nie działa?
Pozostałości kleju po naklejce – jak je umyć?
Samochód kupiony z drugiej ręki ma naklejki, które nie do końca Ci się podobają? Dobra wiadomość jest taka, że możesz je sprawnie usunąć. Wystarczy zastosować skuteczne metody – takie, które są całkowicie bezpieczne dla Twojego pojazdu. Jak usunąć klej po naklejce?
Przede wszystkim należy zacząć od samej naklejki. W tym celu możesz wykorzystać sprawdzone środki lub sięgnąć po domowe sposoby usuwania kleju. Wypróbuj specjalistyczne spraye do usuwania naklejek. Jest to profesjonalny produkt, który szybko rozpuszcza klej. Należy spryskać naklejkę, poczekać kilka minut, a następnie delikatnie ją zdjąć. Po zakończeniu warto przemyć szybę odpowiednim płynem, aby usunąć resztki kleju. Możesz również wykorzystać gorącą parę wodną. Skierowanie strumienia gorącej pary na naklejkę pomoże zmiękczyć klej. Ta metoda jest szczególnie skuteczna przy starszych, bardziej opornych naklejkach. Jeśli chcesz postawić na bardziej naturalne metody, to zainwestuj w olej roślinny lub olejek eukaliptusowy. Nałożenie oleju na naklejkę i pozostawienie go na około 10 minut pomoże zmiękczyć klej. Następnie można delikatnie zeskrobać naklejkę, na przykład za pomocą plastikowej szpatułki.
Na usunięcie kleju pozwala również alkohol izopropylowy (IPA) dostępny w Clinic4Car. To silny odtłuszczacz, który efektywnie usuwa resztki kleju. Produkt ten, zawierający 99,9% alkoholu izopropylowego, jest wyjątkowo skuteczny w czyszczeniu i przygotowywaniu powierzchni przed nałożeniem lakieru lub innych powłok. Sprzedawany z praktycznym spryskiwaczem ułatwia aplikację bezpośrednio na zanieczyszczoną powierzchnię. Jest to wszechstronny środek, który sprawdza się nie tylko w usuwaniu kleju, ale również w czyszczeniu elektroniki, szkła i metalowych komponentów. Wystarczy nasączyć szmatkę alkoholem, przyłożyć do naklejki, poczekać, aż klej zmięknie, a potem delikatnie zdrapać resztki. Unikaj mocnego tarcia czy szorowania. Pamiętaj, że szybę dość łatwo porysować.
Usuwanie naklejki a klej – jak go usunąć?
Kiedy postawisz na domowe sposoby usuwania kleju, to może się okazać, że nie poradzą sobie one z klejem, a usuną jedynie samą naklejkę. Zaschnięty klej jest naprawdę wyjątkowo trudny do usunięcia, dlatego musisz działać w przemyślany sposób. Na samym początku wyposaż się w specjalistyczne płyny do mycia szyb, które dodatkowo rozpuszczają klej. Po nałożeniu takiego płynu warto poczekać chwilę, a następnie przetrzeć szybę. Jeśli nie masz czasu na zamawianie sprawdzonych środków, to wykorzystaj ocet biały – działa on niczym naturalny rozpuszczalnik, dlatego ślady kleju powinny zniknąć raz-dwa. Jeśli jednak tak się nie stanie, to znak, że na czyszczoną powierzchnię należy nałożyć profesjonalny płyn, spray lub inny środek – w tym celu polecamy Ci sięgnąć po:
-
Koch Chemie Eulex 1L - zmywacz kleju po naklejkach, skuteczny w usuwaniu resztek kleju i innych trudnych zabrudzeń. Jest łatwy w aplikacji i szybko działa, pozostawiając powierzchnię czystą i wolną od śladów.
-
Kiurlab SOS 1L - wielofunkcyjny środek, który skutecznie radzi sobie z klejem, smarami i żywicami. Bezpieczny dla większości powierzchni, idealny do intensywnego czyszczenia.
-
Fusion Epic Orange Adhesive Remover 950ml - ten preparat na bazie olejku pomarańczowego nie tylko skutecznie usuwa kleje, ale również pozostawia przyjemny zapach. Jest to wydajny i mocny środek, który radzi sobie nawet z najtrwalszymi klejami.
Jak domyć klej z siedzenia?
Do skutecznego usunięcia kleju z siedzenia samochodowego sprawdzą się specjalistyczne produkty do czyszczenia tapicerki. Przy wyborze środka czyszczącego warto zwrócić uwagę na jego skład, by upewnić się, że jest bezpieczny dla danej tapicerki, czy to skórzanej, czy z tkaniny. Nie nakładaj silnych substancji, jeśli nie wiesz, jak zareaguje na nie dana powierzchnia. Stosuj produkt zgodnie z zaleceniami producenta, wykonując najpierw test na mało widocznym fragmencie tapicerki. Jeśli klej jest bardzo trwały, alternatywną metodą jest zastosowanie ciepłej wody z dodatkiem alkoholu izopropylowego. Użycie miękkiej szmatki nasączonej tym roztworem pomoże usunąć klej, nie niszcząc materiału. Po czyszczeniu przetrzyj tapicerkę czystą, wilgotną szmatką, aby usunąć pozostałości środków czyszczących, a następnie pozostaw do wyschnięcia.
Jeśli standardowe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto rozważyć użycie octu białego lub soku z cytryny, które działają jako naturalne rozpuszczalniki. Nakładając niewielką ilość na szmatkę i delikatnie pocierając klej, możesz zauważyć, jak zaczyna on robić się miękki i łatwiej odchodzi od materiału. Inną metodą jest użycie mrożonej kostki lodu, którą przykłada się bezpośrednio do kleju. Chłód sprawia, że klej staje się kruchy i łatwiejszy do usunięcia. Po zakończeniu czyszczenia dokładnie wysusz tapicerkę, aby uniknąć plam wodnych lub uszkodzeń.
Czym zmyć klej z karoserii lub innych powierzchni auta?
O wiele trudniejszym zadaniem jest usuwanie kleju i innych zabrudzeń z powierzchni karoserii czy felg. W takim wypadku to często nawet użycie rozpuszczalnika nie będzie efektowne. Spokojnie, na rynku dostępne są różne środki, które pozwolą Ci usunąć klej raz, dwa. Oto 3 preparaty, które powinny znaleźć się w Twoim garażu:
-
Deturner Expert Line Tar and Glue Remover – to wyjątkowo mocny, a przede wszystkim wolno parujący preparat. Służy on przede wszystkim do usuwania smoły, kleju i żywicy. Nie straszne mu żadne zabrudzenia – nawet klej montażowy. Możesz nanosić go za pomocą specjalnej mikrofibry.
-
KiurLab Tar and Glue Remover – nie chcesz uszkodzić powierzchni, ale zależy Ci, by dokładnie domyć zaschnięty klej? W takim razie ten środek będzie najlepszym wyborem. Tar and glue remover to preparat, który pozwoli Ci pozbyć się nawet najtrudniejszych zabrudzeń. Spryskaj, odczekaj, a następnie zetrzyj klej – gotowe. W ten sposób oczyścisz swój pojazd.
Jak usunąć klej, na który nic nie działa?
Na rynku dostępne są specjalistyczne dyski przeznaczony do usuwania kleju. Są one wyjątkowo pomocne w przypadku trudnych do usunięcia resztek klejowych. Dyski oferowane przez markę Flexipads, są przeznaczone do użycia z narzędziami rotacyjnymi. Możesz wybrać dowolny rozmiar produktu, dzięki czemu dopasujesz go do swoich specyficznych potrzeb.
Flexipads dysk do usuwania kleju 88mm 6mm Trzpien oraz wersja 100mm to produkty, które efektywnie radzą sobie z klejem – i to bez ryzyka uszkodzenia lakieru czy innych delikatnych powierzchni. A to wszystko zasługa materiału, z którego zostały stworzone.
Dzięki swojej konstrukcji dyski Flexipads można łatwo zamontować na większość szlifierek i wiertarek, co sprawia, że usuwanie kleju staje się szybkie i efektywne. Są one szczególnie przydatne w miejscach trudno dostępnych. To idealne rozwiązanie dla profesjonalistów zajmujących się detailingiem samochodowym oraz dla tych, którzy chcą samodzielnie przywrócić swojemu samochodowi estetyczny wygląd bez pozostawiania śladów po kleju.