Uszczelki samochodowe to często niedoceniany element pojazdu. Nie myślimy o nich, dopóki woda nie leje się nam na głowę. Tak, posiadacze okien dachowych na pewno coś o tym wiedzą. Z pozoru mało znacząca część wyposażenia samochodu znacznie poprawia komfort podczas jazdy. Oprócz wspomnianej wcześniej ochronie przed dostawaniem się wilgoci, uszczelki stanowią barierę przed zanieczyszczeniami z zewnątrz.
Ponadto tłumią hałas z otoczenia oraz amortyzują drzwi podczas ich zamykania. Uszkodzone uszczelki szybko dają o sobie znać poprzez charakterystyczne świsty w czasie jazdy. Znacznie głośniej słyszymy także dźwięki dobiegające z ulicy - niemalże jak przy otwartym oknie. Aby zapobiec takim sytuacjom, uszczelki w aucie trzeba odpowiednio pielęgnować. Dzięki temu nie zużyją się one tak szybko i unikniemy nieprzyjemności z tym związanych.
Zachowaj uszczelki w najlepszej kondycji
Uszczelki są produktem wytwarzanym z gumy, która jest uzyskiwana w procesie wulkanizacji kauczuku naturalnego bądź syntetycznego. Mają właściwości mocno rozciągające, wytrzymują duże odkształcenia oraz są odporne na działanie czynników chemicznych. Mimo iż guma jest tworzywem, którego czas naturalnego rozpadu trwa ponad sto lat, to czas użytkowania przy zachowaniu pierwotnych właściwości ogranicza się do kilku/kilkunastu lat.
Nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również ekologicznych ważne jest, aby nasze uszczelki mogły nam służyć jak najdłużej. Odpowiedzialne użytkowanie produktów gumowych to mniej problematycznych śmieci.
Dlaczego uszczelki się niszczą?
Na tempo degradacji uszczelek wpływa temperatura, ekspozycja na promienie słoneczne, wilgotność oraz sposób użytkowania i pielęgnacji. Wystawione na promienie UV czarne elementy gumowe blakną i tracą estetyczny wygląd. Fotodegradacja doprowadza do zrywania łańcuchów cząsteczkowych polimerów. W procesie starzenia się gumy uszczelki tracą swoją elastyczność i zaczynają pękać.
Produkty gumowe bardzo reagują na kontakt z ozonem. Mimo, iż w powietrzu ozonu jest niewiele, to w zetknięciu z nim reakcja jest natychmiastowa. Ozon nie wnika głęboko w materiał. Reakcja zachodzi na powierzchni, a w wyniku wytwarzania wysokich naprężeń podczas użytkowania uszczelek, zaczynają powstawać mikro pęknięcia, które pozwalają na dalsze przemieszczanie się ozonu w głąb materiału i skuteczniejszą degradację.
Kolejnym problemem jest utlenianie, także bez obecności ozonu. Proces ten nasila się, gdy temperatury są wyższe. W wyniku utleniania guma traci elastyczność i zaczyna robić się twarda i krucha. Kolejnym czynnikiem wpływającym na trwałość są uszkodzenia mechaniczne, które powstają często podczas próby otworzenia przymarzniętych w czasie zimy drzwi i uszczelek. Problemy te dotykają zwłaszcza pojazdy, które nie są trzymane w garażu.
Konserwacja uszczelek samochodowych
Sposobem na przedłużenie żywotności uszczelek jest ich prawidłowa konserwacja. Na rynku jest masa kosmetyków do pielęgnacji samochodów, dedykowanych uszczelkom, które można znaleźć także na stronie clinic4car.pl. W zależności od potrzeb należy wybrać odpowiedni produkt.
Uszczelki jak nowe
Uszczelki, na których widać już pierwsze oznaki fotodegradacji i straciły już głęboki czarny kolor, można potraktować środkami wzbogaconymi w czarny pigment, na przykład Autobrite Black Dye. Należy wówczas zachować szczególną ostrożność, aby nie zafarbować sąsiednich elementów wyposażenia auta oraz siebie. Inny produkt - Perl Coat odświeży wyblakłe elementy zapewniając głęboki satynowy połysk oraz zabezpieczy przed promieniami UV do 3 miesięcy od aplikacji.
Najlepiej zapobiegać – używaj kosmetyków do pielęgnacji uszczelek
Jeżeli chcesz ochronić swoje uszczelki przed szybkim zużyciem zabezpiecz je produktami, które tworzą na powierzchni uszczelki powłokę hydrofobową, jak na przykład Plast Star. Takie produkty skutecznie odprowadzają wilgoć i przedłużają żywotność produktów gumowych.
Dedykowane specjalnie do uszczelek preparaty coraz częściej posiadają wygodne aplikatory z gąbką, które pozwalają na precyzyjne rozprowadzenie produktu na uszczelce. Nextzett Gummi Pflege zabezpieczy uszczelki przed czynnikami zewnętrznymi zapewniając idealną pielęgnację.
Kosmetyki do konserwacji uszczelek z aplikatorami są wielkości pasty do butów w płynie, dlatego możesz je trzymać w schowku, aby mieć je zawsze pod ręką zwłaszcza w mroźne dni. Silikon do uszczelek Sonax oraz Shiny Seal Separator nie tylko odżywią i odświeżą uszczelki, ale również zapobiegną ich przymarzaniu zimą nawet przy temperaturze -50°C.