Tapicerka samochodowa jest codziennie narażona na zabrudzenia. Życie w biegu często wymusza na nas spożywanie jedzenia i napojów podczas jazdy. Kupiona na stacji kawa, nawet przewożona w specjalnych uchwytach, podczas gwałtownego hamowania szybko może wylądować na siedzeniu.
Sytuacja w aucie może być jeszcze bardziej dramatyczna, jeżeli masz zwierzęta lub dzieci. Zmienna pogoda, błoto, jedzenie, soczki i dzieci to mieszanka wybuchowa, a tapicerka w naszym aucie musi to wszystko znosić. Na szczęście istnieją sposoby, które ograniczają wcieranie brudu w materiał, nadają właściwości hydrofobowe i ułatwiają czyszczenie. Mowa tutaj o impregnacji tapicerki, którą możesz przeprowadzić samodzielnie.
Jak działa impregnacja?
Trzeba wyjaśnić, że impregnacja nie uchroni tapicerki całkowicie przed plamami. Potrafi jednak znacznie opóźnić wsiąkanie płynów, dając czas na szybką reakcję. Zaimpregnowane materiały brudzą się wolniej, a czyszczenie jest o wiele łatwiejsze. To zasługa substancji nadających właściwości hydrofobowych. Dzięki nim ciecz przybiera postać kropel i łatwiej spływa z powierzchni impregnowanych. Środki do impregnacji mają też właściwości antybakteryjne.
Przygotowanie tapicerki do impregnacji
Zanim zaimpregnujemy wybraną powierzchnię, musi być ona idealnie czysta, dlatego warto zaimpregnować kanapy i boki w pojeździe od razu po zakupie auta. Jeżeli chcesz zaimpregnować tapicerkę w aucie używanym, musisz uprzednio dokładnie ją odkurzyć, a następnie uprać. Zanim przejdziemy do impregnacji, musisz się upewnić, że czyszczone powierzchnie dobrze wyschły.
Jeżeli tapicerka jest już całkowicie sucha, możesz przystąpić do impregnacji. W pierwszej kolejności zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Impregnaty są drażniące dla skóry i śluzówek, dlatego zabezpiecz swoje dłonie rękawiczkami nitrylowymi, a nos i usta maseczką. Impregnację przeprowadzamy na świeżym powietrzu lub przy otwartych oknach, uważając na to by nie wdychać preparatu. Nie zastosowanie się do tych zaleceń może spowodować wrażenie odurzenia, ból głowy oraz nudności.
Najczęściej można spotkać impregnaty w sprayu pod ciśnieniem. Produkt można łatwo i równomiernie rozprowadzić na wybranej powierzchni. Przed użyciem należy sprawdzić dany produkt w niewidocznym miejscu, czy w połączeniu z danym materiałem nie powstanie odbarwienie. Jeżeli nic na to nie wskazuje, należy rozpylić preparat na małej powierzchni tapicerki w odległości około 40 centymetrów.
Po spryskaniu jednego elementu, gładzimy tapicerkę w jednym kierunku, tak aby preparat wniknął dokładnie w strukturę tkaniny. Jeżeli uważamy, że jest to konieczne, można czynność powtórzyć, ale dopiero, gdy pierwsza warstwa wyschnie. Zaimpregnowany materiał musi dobrze wyschnąć, a auto trzeba dokładnie wywietrzyć. Tapicerka uzyska pożądane właściwości dopiero po 24 godzinach od aplikacji.
Podczas stosowanie impregnatów trzeba szczególnie uważać na pasy bezpieczeństwa, gdyż tych elementów nie należy impregnować.
Które impregnaty są najlepsze?
Na półkach sklepowych możemy znaleźć wiele impregnatów od różnych producentów. Impregnować można tkaniny, skórę, zamsz i wiele innych materiałów. Wybierając impregnat do samochodu możemy użyć każdego środka impregnującego przeznaczonego do tkanin. Preparaty będą różniły się od siebie skutecznością. Wynika z wielkości cząsteczek impregnatu. Im mniejsze, tym impregnat jest lepszej jakości. Zabezpiecza każde włókno z osobna, zostawiając strukturę tkaniny i zachowując taki sam wygląd.
Polecamy impregnat z wygodnym atomizerem GTECHNIQ I1 AB Smart Fabric. Produkt ten cechuje się dużą skutecznością i wytrzymałością. Efekt hydrofobowy utrzymuje się od 6 do 18 miesięcy po aplikacji. Dorym wyborem będzie również impregnat 303 Fabric Guard . Jest to produkt, który ma bardzo silne właściwości hydrofobowe, dlatego idealnie nadaje się też do impregnacji parasoli, namiotów czy plecaków.