Wróć do listy wpisów

Jak wyczyścić podsufitkę samochodową?  

Jak wyczyścić podsufitkę samochodową?  

Czyszczenie podsufitki samochodowej jest jednym z tych zadań, które często są pomijane podczas standardowego mycia pojazdu, jednak każdy właściciel powinien zadbać, aby ta część była czyszczona. Podsufitka ma tendencję do gromadzenia kurzu, brudu oraz może łatwo ulec zabrudzeniu przez różnego rodzaju plamy.  

Czym jest podsufitka samochodowa?  

Podsufitka samochodowa to element wykończeniowy wnętrza pojazdu, znajdujący się na jego górnej części. Jest to część obudowy dachu, która ma za zadanie nie tylko wyglądać estetycznie, ale również pełnić funkcje izolacyjne, zarówno w zakresie temperatury, jak i dźwięku. Materiał używany do produkcji podsufitki musi być lekki, aby nie obciążać nadmiernie konstrukcji pojazdu, a jednocześnie wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć czy promieniowanie UV. 

Podsufitka może być wykonana z różnych materiałów, w tym z tkanin, winylu, czy włókien syntetycznych, które często są laminowane dla dodatkowej wytrzymałości i lepszego wyglądu. Montaż podsufitki wymaga precyzji, ponieważ musi ona idealnie przylegać do konstrukcji dachu, nie powodując zniekształceń czy falowania materiału.  

Jakie najczęściej zabrudzenia występują w tym miejscu?  

Regularne czyszczenie podsufitki jest konieczne, ponieważ w tym miejscu często pojawiają się mało estetyczne plamy. Najczęściej są to:  

 1. Plamy nikotyny – pojawiają się zwłaszcza w samochodach osób palących; dym tytoniowy może pozostawić żółte lub brązowe plamy oraz nieprzyjemny zapach. 

 1. Tłuste zabrudzenia – mogą pochodzić z rąk, włosów lub zanieczyszczeń przenoszonych przez zwierzęta. Tłuszcz jest szczególnie trudny do usunięcia, ponieważ wnika w strukturę materiału. 

 1. Plamy spowodowane przez dzieci – ślady po jedzeniu, napojach, pisakach czy innych materiałach plastycznych, które dzieci mogą przypadkowo przenieść na podsufitkę podczas zabawy. 

 1. Zabrudzenia z otoczenia – w tym błoto czy pył, które mogą dostać się do wnętrza samochodu przez otwarte okna lub drzwi. 

 1. Plamy z wody – często wynikające z kondensacji, mogą też pojawić się po opadach deszczu, jeśli woda dostanie się do wnętrza przez nieszczelności. 

Jakie narzędzia wykorzystać podczas czyszczenia podsufitki samochodowej?  

Podczas czyszczenia podsufitki samochodowej należy użyć specjalnie dobranych narzędzi, które pomogą skutecznie usunąć brud i plamy, nie uszkadzając przy tym delikatnych materiałów. Cały proces sprzątania wnętrza samochodu powinien polegać na delikatnym przecieraniu materiału, a nie mocnym szorowaniu. W tym celu wykorzystuje się różne rozwiązania:  

 • Odkurzacz z miękką szczotką – jest to podstawowe narzędzie, które pozwoli usunąć luźny brud, kurz oraz inne drobne zanieczyszczenia. Szczotka powinna być miękka, aby nie porysować ani nie uszkodzić delikatnej tkaniny podsufitki. Maszyna do dokładnego odkurzenia podsufitki powinna pracować na najniższej mocy.  

 • Ściereczki z mikrofibry – są idealne do czyszczenia wnętrz samochodów, w tym podsufitki. Są delikatne, nie pozostawiają smug i ułatwiają efektywne zbieranie brudu. 

 • Preparaty do bonetowania – wybór odpowiedniego środka czyszczącego jest bardzo ważny. Należy użyć łagodnego detergentu, najlepiej przeznaczonego do czyszczenia wnętrza samochodów. Można również rozważyć użycie specjalistycznych pianek lub sprayów do czyszczenia tapicerki. 

 • Spryskiwacz – Aby równomiernie nałożyć detergent na podsufitkę, warto użyć spryskiwacza przy pomocy którego nanosimy preparat na fibrę bądź aplikator – nie nanosimy środka na czyszczone miejsce! 

 • Szczoteczka o miękkim włosiu – W przypadku trudniejszych plam, przyda się szczoteczka o miękkim włosiu. Umożliwia ona delikatne, ale dokładne czyszczenie bez ryzyka uszkodzenia tkaniny.  

 • Gąbka – jest ona idealna zwłaszcza do delikatnego nakładania pianki czy roztworu czyszczącego na większe obszary. 

 • Rękawiczki ochronne – Podczas pracy z detergentami warto chronić swoje dłonie, używając rękawiczek ochronnych. 

Jak bezpiecznie wyczyścić podsufitkę?  

Chcąc wyczyścić podsufitkę, należy przygotować narzędzia i środki czystości dopasowane do danego pojazdu. Jak już wspomnieliśmy, zaleca się używanie delikatnych detergentów, które są przeznaczone do materiałów stosowanych w samochodach. Warto pamiętać również o odkurzaczu.  

Następnie należy ostrożnie odkurzyć całą powierzchnię podsufitki, starając się nie naciskać zbyt mocno, aby nie deformować ani nie uszkodzić tkaniny. Po odkurzeniu można przystąpić do właściwego czyszczenia. Zaleca się nałożenie niewielkiej ilości detergentu na czystą ściereczkę z mikrofibry, a jego nadmiar zbieramy przy pomocy innej suchej ściereczki. Należy unikać nadmiernego zwilżania tkaniny, gdyż woda może przeniknąć do wnętrza podsufitki, co może prowadzić do jej odkształcenia lub rozwoju pleśni.  

Czyszczenie powinno być przeprowadzane delikatnymi, podłużnymi ruchami lewo-prawo zaczynając od mniej widocznych obszarów, aby przetestować działanie środka czyszczącego na danej tkaninie. Po nałożeniu środka powierzchnię trzeba delikatnie przetrzeć czystą i suchą ściereczką, aby usunąć wszelkie pozostałości detergentu.  

Jeśli na podsufitce znajdują się trudniejsze plamy, można użyć specjalistycznego środka do plam. Należy jednak pamiętać, aby najpierw przetestować każdy środek na małej, mniej widocznej części tkaniny, aby uniknąć trwałego uszkodzenia materiału. 

Po zakończeniu czyszczenia ważne jest, aby zapewnić odpowiednią wentylację w samochodzie – w ten sposób przyśpieszy się proces suszenia i wyeliminuje ryzyko powstania nieprzyjemnych zapachów lub pleśni. Takie same zalecenia można wykorzystać podczas czyszczenia tapicerki samochodowej.