Zima to bardzo trudny czas dla właścicieli aut. Warunki na drodze bywają bardzo trudne, a śnieg potrafi dać kierowcom mocno w kość. Srogie mrozy mogą przyczynić się do zamarznięcia płynu do spryskiwaczy, a nawet paliwa w baku. Na szwank narażone są również wycieraczki, które mogą przymarznąć do szyb. Problemem są też przymarzające uszczelki i zamek. Utrzymanie auta w czystości to ogromne wyzwanie.
Błoto pośniegowe, sól drogowa, osady z kominów nie tylko sprawiają, że auto wygląda nieestetycznie, ale także powodują ograniczenie widoczności oraz przyczyniają się do degradacji powłoki lakierniczej oraz pojawianiu się korozji. W sezonie zimowym trzeba więc szczególnie zadbać o czystość auta i regularnie odwiedzać myjnie bezdotykowe. Czy mycie samochodu na myjni bezdotykowej zimą również wiąże się z ryzykiem? Sprawdźmy!
Mycie samochodu zimą - czy musi to być trudne?
Wszystkie problemy z utrzymaniem czystości pojazdu mogą być znacznie zminimalizowane, jeżeli zabezpieczysz swoje auto przed pojawieniem się mrozów. Woskowanie karoserii lub zabezpieczenie auta powłoką ceramiczną sprawi, że brud będzie mniej przywierał do powierzchni lakieru, a zanieczyszczenia będzie można wiele łatwiej zmyć.
Jak prawidłowo myć samochód na myjni samoobsługowej
Świadomi kierowcy doskonale wiedzą, jak ważne jest regularne dbanie o czystość pojazdu. Ręczne mycie samochodu zimą nie wchodzi w grę, dlatego należy udać się na myjnię bezdotykową. Nie bez znaczenia jest także odpowiedni dzień na umycie auta. Jeżeli warunki atmosferyczne są niesprzyjające, a temperatura powietrza spadła poniżej zera, to mycie samochodu będzie mocno utrudnione. Woda szybko zamarznie powodując liczne problemy. Lepszym pomysłem będzie przeczekanie siarczystych mrozów i wybranie się na myjnię, gdy pojawi się okienko pogodowe. Na całe szczęście, zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, a mrozy nie trwają długo.
Mycie wstępne na myjni automatycznej
W czasie zimy bardzo ważne jest spłukanie nagromadzonego osadu, soli i błota. Sama woda może usunąć brud o luźnej strukturze, ale nie da rady poradzić sobie z filmem drogowym. Dlatego na tym etapie trzeba będzie użyć środka, który rozpuści uporczywy brud. Mowa tutaj o Pre-Washach. Warto tutaj też bazować na zaufanych markach.
ADBL Traffic Film Remover to produkt o odczynie średnio zasadowym, dlatego jest bezpieczny dla wszystkich powierzchni. Posiada niskopienną formułę, która skutecznie odspaja nagromadzone zanieczyszczenia. Warto też wypróbować Pre-Wash od Shiny Garage z formułą wzbogaconą w olejki cytrusowe. Ten środek nie tylko rozpuści zanieczyszczenia, ale również odtłuści powierzchnię. Można go stosować jako oprysk lub jako aktywna piana przy użyciu pianownicy. Jest to produkt bezpieczny, jednak może naruszyć słabej jakości woski czy seleanty.
Jeżeli decydujesz się na użycie Pre-Washa jako oprysk to należy pamiętać, aby użyć opryskiwacza dedykowanego do odpowiedniego odczynu produktu. Marolex Industry Ergo oferuje wygodne opryskiwacze do kwasów Acid Line 1500 oraz do zasad Alka Line 1500.
Rozrobionym Pre-Washem w proporcjach podanych przez producenta opryskujemy auto, a po upłynięciu około 10 minut spłukujemy karoserię. Tego typu produkty potrafią skutecznie rozprawić się z brudem, bez użycia rękawicy.
Mycie zasadnicze na myjni bezdotykowej
Po umyciu auta aktywną pianą lub oprysku można przejść do mycia zasadniczego. W celu uzyskania czystej powierzchni auto myjemy szamponem samochodowym. Myjąc samochód pod wysokim ciśnieniem, trzeba stosować się do ważnej zasady. Lancę należy trzymać w odległości co najmniej 30 cm od karoserii. W przeciwnym razie można uszkodzić lakier. Nie warto próbować zmniejszać tej odległości, gdy mamy problem z usunięciem trudnych zabrudzeń, jak ptasie odchody na dachu auta lub resztki owadów. Dobrą metodą będzie natomiast użycie wody demineralizowanej. Jeżeli jednak zastosujesz aktywną pianę z polecanym wcześniej Pre-Washem, to mycie samochodu na myjni bezdotykowej pójdzie gładko.
Osuszenie pojazdu
Po takiej myjni należy dokładnie wytrzeć samochód. Jest to bardzo ważny etap pielęgnacji auta w czasie zimy. Jeżeli temperatura oscyluje wokół zera, to niedosuszony samochód będzie miał problem z przymarzaniem niektórych elementów. Dla własnego komfortu tę czynność warto przeprowadzić w ogrzewanym garażu lub parkingu (na przykład w galerii handlowej).
Podczas suszenia auta, przy użyciu rękawicy lub ręcznika z mikrofibry należy skupić się zwłaszcza na łączeniach elementów karoserii, a także należy pozbyć się resztek wody, które przedostały się do uszczelek. Jest to też dobry moment, aby ponownie zabezpieczyć uszczelki silikonem lub innym produktem chroniącym przed przymarzaniem elementów gumowych.
Warto zapobiegać nieprzyjemnym sytuacjom w czasie zimy i zabezpieczyć auto na zimę stosując odpowiednią chemię samochodową.