Wróć do listy wpisów

Mycie silnika samochodowego 

Mycie silnika samochodowego 

Silnik samochodowy to serce pojazdu, które napędza nas w podróże i codzienne wyprawy. Jednakże często zapominamy o konieczności pielęgnacji tego kluczowego elementu. W miarę upływu czasu i kilometrów, silnik zbiera na sobie warstwy brudu, oleju, kurzu i innych zanieczyszczeń, co może prowadzić do różnych problemów - od obniżenia wydajności po poważniejsze uszkodzenia. 

Właściwe czyszczenie silnika samochodowego nie tylko sprawia, że wygląda on lepiej, ale także przyczynia się do jego dłuższej żywotności i lepszej wydajności. W tym artykule przyjrzymy się więc z bliska procesowi mycia silnika, omówimy korzyści płynące z regularnego czyszczenia oraz podzielimy się praktycznymi wskazówkami, jak to zrobić w sposób skuteczny i bezpieczny dla samego pojazdu. 

Korzyści wynikające z mycia silnika 

Dbając regularnie o czystość silnika samochodowego, zapewniamy sobie nie tylko lepszą wydajność i bezpieczeństwo pojazdu, ale również dłuższą żywotność i przyjemniejsze doświadczenie z jazdy. Wśród najważniejszych korzyści płynących z regularnego mycia silników samochodowych możemy wymienić: 

 • Poprawa wydajności silnika - usuwanie nagromadzonego brudu, kurzu i oleju z silnika może pomóc w poprawie jego wydajności poprzez zapewnienie lepszej wentylacji i chłodzenia. Czysty silnik działa efektywniej i może zużywać mniej paliwa. 

 • Zapobieganie korozji - zanieczyszczenia, które osadzają się na powierzchni silnika, mogą przyczynić się do korozji metalowych części. Regularne mycie silnika pomaga w utrzymaniu jego powierzchni w dobrym stanie i zapobiega przedwczesnemu zużyciu. 

 • Ułatwienie diagnozowania usterek - czysty silnik jest łatwiejszy do inspekcji i diagnozowania ewentualnych usterek. Brud i zanieczyszczenia mogą maskować problemy mechaniczne, które są trudniejsze do zauważenia na zabrudzonej powierzchni. 

 • Estetyczny wygląd - nie zapominajmy o czystym wyglądzie! Silnik, który regularnie jest myty, prezentuje się znacznie lepiej, co może wpłynąć na ogólny wygląd i wartość pojazdu. 

 • Zachowanie wartości samochodu - pielęgnacja silnika poprzez regularne mycie może przyczynić się do zachowania wartości samochodu. Pojazd z czystym, dobrze utrzymanym silnikiem może być bardziej atrakcyjny dla potencjalnych nabywców w przypadku sprzedaży lub wymiany. 

 • Ograniczenie zapachu - stare oleje, brud i inne zanieczyszczenia mogą wydzielać nieprzyjemne zapachy wokół silnika. Regularny proces czyszczenia silnika pomaga w eliminacji tych zapachów i utrzymaniu świeżości w samochodzie. 

Czyszczenie silnika benzynowego - praktyczne porady 

Przestrzeganie poniższych praktycznych porad pomoże w skutecznym i bezpiecznym czyszczeniu silnika benzynowego, zachowując jego wydajność i trwałość na dłuższy czas: 

 • Przygotowanie - zanim przystąpisz do czyszczenia silnika, upewnij się, że jest on zimny. Czyszczenie gorącego silnika może prowadzić do skraplania się wody i uszkodzenia niektórych elementów. Dodatkowo, zabezpiecz wrażliwe elementy (takie jak elektryczne komponenty czy przewody wysokiego napięcia) za pomocą folii lub worków, aby uniknąć ich zalania. 

 • Wybierz odpowiednie środki - do czyszczenia silnika użyj specjalnych preparatów do mycia silników, które są przeznaczone do usuwania brudu, oleju i zanieczyszczeń. Unikaj stosowania zbyt agresywnych środków, które mogą uszkodzić powierzchnie metalowe lub gumowe uszczelki. 

 • Ostrzeżenie przed wysokim ciśnieniem - unikaj używania myjek wysokociśnieniowych do czyszczenia silnika, zwłaszcza jeśli nie jesteś pewien, jakie elementy są odporne na działanie wysokiego ciśnienia wody. Zbyt wysokie ciśnienie może spowodować uszkodzenia, zwłaszcza w przypadku wrażliwych elementów elektrycznych lub uszczelek. 

 • Ręczne mycie - zamiast myjki wysokociśnieniowej , lepiej jest ręcznie czyścić silnik za pomocą pędzli, szczotek i gąbek. Delikatne pocieranie pozwala skutecznie usunąć brud z trudno dostępnych miejsc, jednocześnie minimalizując ryzyko uszkodzeń na komorze silnika. 

 • Unikaj zalania - staraj się unikać zbyt dużego zalania wrażliwych elementów, takich jak rozrusznik, alternator czy układ zapłonowy. Jeśli to możliwe, zabezpiecz te części przed bezpośrednim kontaktem z wodą poprzez pokrycie ich folią lub workami. 

 • Dokładne spłukiwanie - po nałożeniu środka do czyszczenia i delikatnym pocieraniu, dokładnie spłucz silnik czystą wodą, starając się usunąć wszelkie pozostałości środka czyszczącego. 

 • Dokładne wysuszenie - po skończonej pracy, upewnij się, że silnik jest dokładnie wysuszony, aby uniknąć korozji lub problemów z układem zapłonowym. Jeśli to konieczne, możesz użyć sprzętu ze sprężonym powietrzem lub miękkiego ręcznika, aby usunąć resztki wilgoci z trudno dostępnych miejsc. 

Czyszczenie komory silnika diesel 

Mycie silnika diesla jest ważnym zadaniem, które może poprawić jego wydajność i zapobiec ewentualnym problemom. Niektóre kroki przypominają mycie silnika benzynowego, ale część z nich wygląda nieco inaczej: 

 • Przygotowanie - podobnie jak w przypadku silnika benzynowego, upewnij się, że silnik jest całkowicie zimny przed rozpoczęciem czyszczenia. Dodatkowo, zabezpiecz wrażliwe elementy przed zalaniem wodą za pomocą folii lub worków. 

 • Wybierz odpowiednie środki - użyj specjalistycznych preparatów do czyszczenia silników diesla, które są skuteczne w usuwaniu nagarów, sadzy i zanieczyszczeń typowych dla silników tej kategorii. Niektóre preparaty mogą być również przeznaczone do usuwania osadów z układu wydechowego, co może być przydatne. 

 • Ostrzeżenie przed wysokim ciśnieniem - podobnie jak w przypadku silnika benzynowego, unikaj zbyt agresywnego stosowania myjek wysokociśnieniowych ( v) , zwłaszcza w przypadku silnika diesla. Silniki te mogą być bardziej wrażliwe na działanie wysokiego ciśnienia wody, co może prowadzić do uszkodzeń. 

 • Ręczne czyszczenie - zamiast myjki wysokociśnieniowej, lepiej jest ręcznie czyścić komorę silnika diesla za pomocą odpowiednich narzędzi, takich jak szczotki , pędzle i gąbk. To pozwoli Ci precyzyjnie usunąć nagary i inne zanieczyszczenia, minimalizując ryzyko uszkodzeń. 

 • Koncentracja na kolektorze dolotowym - komora silnika diesla może być szczególnie podatna na nagarowanie w okolicach kolektora dolotowego. Skup się na dokładnym oczyszczeniu tego obszaru, ponieważ nagary mogą prowadzić do obniżenia wydajności silnika i zwiększenia zużycia paliwa. 

 • Dokładne spłukiwanie - po nałożeniu preparatu do czyszczenia i manualnym usuwaniu zanieczyszczeń, dokładnie spłucz komorę silnika czystą wodą. Staraj się usunąć wszelkie pozostałości preparatu oraz zanieczyszczeń. 

 • Wysuszenie - upewnij się, że komora silnika jest dokładnie wysuszona przed ponownym uruchomieniem pojazdu. Wilgoć mogłaby prowadzić do powstania korozji, zwłaszcza w obszarach, gdzie nagar może zatrzymywać wodę. 

Doskonałym pomysłem na podkreślenie pracy włożonej w mycie silnika samochodowego będzie zastosowanie dressingu do komory silnika, np. KochChemie Motorplast lub AQUA Motor Dressing. Środki te zapewniają  długotrwałą ochronę i połysk dla elementów silnika oraz doskonale odświeżają wygląd motoru podczas prac detailingowych.