Niewidzialna wycieraczka to produkt, który stosunkowo od niedawna zagościł na rynku i już zyskał swych gorących zwolenników, jak i zapalonych przeciwników.
Trudno wyobrazić sobie właściwą pielęgnację wozu bez użycia środków tzw. kosmetyki samochodowej. Dzięki nim nasze auto może się okazale prezentować, gdy przemierza z nami mniejsze i większe trasy. Pomysłowość producentów z branży samochodowej ma na celu ułatwienie użytkowania samochodu. Rzecz jasna padający z szybą deszcz jest czynnikiem utrudniającym jazdę, lecz z którym radzą sobie samochodowe wycieraczki. Wiadomo jednak, że nie likwidują one powstających na szybkie kropel całkowicie.
Dlatego niewidzialne wycieraczki mają rekompensować wszelkie braki swych plastikowych poprzedniczek. Jednakże znacznie się od nich różnią.
Niewidzialna wycieraczka - co to jest?
Sklepowe regały z kosmetyką samochodową są przepełnione różnego rodzaju preparatami i środkami pielęgnacji auta, włącznie z olejami, płynami do wtryskiwaczy, nabłyszczaczami i innymi specyfikami. Takim właśnie produktem jest niewidzialna wycieraczka. Jest to substancja, która nakładana na szybę, tworzy specjalną powłokę zapobiegająca gromadzeniu się na niej kropel. Powłoka ta nazywana jest powłoką hydrofobową. Zatem określenie "niewidzialna wycieraczka" jest pewną przenośnią, gdyż jest to przecież płynny pakowany w pojemnik preparat chemiczny.
Jak działa niewidzialna wycieraczka?
Działanie tego specyfiku znane było już dawniej. Powłokę hydrofobową wykorzystywali już kierowcy rajdowi. Nakładali ją na swoje kaski i szyby. Jej efekt wspomagał motosportowców podczas szybkiej i ekstremalnej jazdy, ponieważ dzięki niewidzialnej wycieraczce kropce deszczu momentalnie spływają z szyby. Dzięki nimi używanie zwykłych wycieraczek może być zbędne.
Substancja hydrofobowa zastyga na szybie i wypełnia jej wszelkie drobne wgłębienia i ubytki. To sprawia, że szyba nie tylko jest wolna od kropli, lecz także dobre prezentuje się pod względem estetycznym. Efekt rozproszenia kropli, jaki dzięki niej uzyskujemy podobny jest do tego, jaki obecny jest na szybach pokrytych woskiem.
Co ważne, działanie niewidzialnej wycieraczki można zaobserwować także zimą. Jak się okazuje, śnieg i lód w mniejszym stopniu osadzają się na szybie, na której powierzchni znajduje się substancja hydrofobowa.
Wszystko to po to, by widoczność podczas jazdy, nawet gdy odbywa się ona w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, była jak najlepsza. W końcu nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo na drodze.
Niewidzialna wycieraczka zapewnia przede wszystkim jakość prowadzenia. Dzięki nabieranej prędkości auta wszelka wilgoć spływa. Odpowiada za to hydrofobowa powłoka, która skutecznie zabezpiecza szybę od wody.
Niewidzialna wycieraczka - jak nakładać?
Większa część kierowców decyduje się na samodzielne założenie niewidzialnej wycieraczki na szybę swojego samochodu. Owszem, każdy jest w stanie tego dokonać i nie wymaga to wyjątkowo wysokich umiejętności, natomiast jeśli nie nałożymy wycieraczki odpowiednio starannie i dokładnie to cały efekt pójdzie na marne. Dzięki temu uzyskamy trwałość preparatu, a co za tym idzie - dobrą widoczność w każdych warunkach drogowych.
Niewidzialną wycieraczkę nie nakładamy ot tak, bez wcześniejszego przygotowania szyby. Przed tym musimy dokładnie i kilkukrotnie umyć szyby naszego wozu. Przede wszystkim chodzi o pozbycie się wszelkich drobinek tłuszczu. Pomocny w tym może okazać się alkohol izopropylowy.
Jeśli mamy taką możliwość, to dobrze byłoby, gdybyśmy nanosili niewidzialną wycieraczkę na szyby naszego auta w miejscu zadaszonym albo po prostu w garażu.
Ponadto w trakcie nanoszenia preparatu na szybę dobrze jest wspomóc się specjalną gąbką lub szmatką z mikrowłóknami. Wtedy należy nałożyć na nią preparat i wcierać go w szybę posuwistymi ruchami. Powierzchnia szyb po nałożeniu na nie płynu hydrofobowego będzie wilgotna, dlatego trzeba odczekać kilka minut, by potem usunąć jego nadmiar. Natomiast mycie szyby nie powinno się odbywać wcześniej niż 1-2 godziny od chwili nałożenia preparatu.
Jaki jest czas działania niewidzialnych wycieraczek
Wycieraczka niewidzialna jest płynną substancją, która zastyga na naszych szybkach, lecz nie znajduje się na nich wiecznie. Niestety czynniki zewnętrzne składające się na jej eksploatację, a także rodzaj płynu do spryskiwaczy, który używamy, może wpłynąć na jej trwałość. Specjaliści mówią, że jest ona zauważalna na powierzchni wozu przez około półtora miesiąca od nałożenia jej na którąś z szyb.
Ranking niewidzialnych wycieraczek
Niewidzialne wycieraczki sprawiają, że możemy, chociażby na kilka tygodni zaniechać używania wycieraczek zwykłych. Nie musimy zatem skazywać się na skrzypienie często starych i wadliwych modeli. Preparaty, jakimi są niewidzialne wycieraczki, stanowią doskonałą alternatywę lub uzupełnienie dla wycieraczek plastikowych. Konsumenci, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z tym nowym rodzajem wycieraczki, a chcą je nałożyć samodzielnie, mogą wspomagać się instrukcją. Jest ona dołączona niemalże do każdego egzemplarza.
Ranking niewidzialnych wycieraczek zaczynamy od zaprezentowania modelu Detail Glass Coat. Jest to płyn, który nadaje szybom powłokę ceramiczną, która charakteryzuje się silnym efektem hydrofobowym. Co ważne, po nasmarowaniu nią szyb, ich widoczność utrzymuje się nawet przez 8 miesięcy. Przez ten czas preparat chroni także od brudu.
Środkiem, który znacznie poprawi bezpieczeństwo w trakcie jazdy, jest Ultracoat Umbrella. Niewidzialna wycieraczka od tego producenta sprawia, że powierzchnia szyb jest chroniona od uporczywego deszczu nawet przez kilka miesięcy. Preparat ten jest bardzo prosty w użyciu.
Warto sprawdzić też środek Max Protest UGC. Charakteryzuje się on najwyższą trwałością na rynku (do 3 lat). Doskonale radzi sobie także z lodem, owadami i śniegiem.
Ostatnim zamykającym ranking preparatem jest AngelWax H2GO. Radzi sobie nawet z dużymi pokładami wody spadającymi na szyby w formie ulewnego deszczu. Substancja ta gwarantuje zrzut kropel już przy uzyskaniu prędkości 40 km/h.