Wróć do listy wpisów

Sposoby pielęgnacji wnętrza auta

Sposoby pielęgnacji wnętrza auta

Na wygląd samochodu składa się także jego część wewnętrzna. Schludne i pachnące wnętrze samochodu cieszy każdego, kto do niego wchodzi, a zwłaszcza jego właściciela. Niestety brud i ślady eksploatacji widoczne są także na tapicerce i innych powierzchniach we wnętrzu wozu.

Wielu kierowców stara się utrzymać ją we względnym porządku i pielęgnuje ją odpowiednimi preparatami. Jednak, czy wszyscy robią to prawidłowo? W tym artykule opiszemy najlepsze metody pielęgnacji wnętrza samochodu.

Odkurzanie samochodu, czyli pierwszy krok do ochrony tapicerki

Każdy kierowca wie, że nie da się sprawić, aby wnętrze wozu było nieskażone okruszkami, plamami, piaskiem lub innego rodzaju pozostałościami. Po prostu ich obecność świadczy o regularnym używaniu auta i nie powinniśmy się tym nadto martwić.

Należy pogodzić się z tym, że co jakiś czas będziemy musieli zadbać o swoją tapicerkę, fotele, wycieraczki i cały kokpit kierowcy. Pierwszym krokiem, który należy wykonać ku czystości wnętrza wozu jest jego odkurzenie.

Wielu kierowców korzysta z odkurzaczy dostępnych na myjniach i stacjach samochodowych. Dzięki nim za parę groszy można pozbyć się tzw. pierwszego brudu. Jednak wygodnym rozwiązaniem jest zakup własnego odkurzacza.

Co ważne, mogą one mieć funkcję piorącą – ale o tym w dalszej części artykułu. Aby móc dotrzeć nim w ciasne szczeliny pod fotelami i w zakamarki przy kokpicie wozu, należy mieć do niego odpowiednie nakładki. Najczęściej ich komplet jest dołączany do odkurzacza.

Co odkurzać? Otóż nie należy pominąć żadnego elementu. Trzeba dotrzeć wszędzie – począwszy od półek i szczelin na tapicerce, a skończywszy na dywanikach i podłodze.

Krok drugi – mycie tapicerki

Ten etap czyszczenia wnętrza samochodu jest najtrudniejszy. Wymaga on bowiem nie tylko dużo czasu, ale także zaopatrzenia się w odpowiednie narzędzia i środki. Usuwanie plam z tkanin lub ze skóry to nie przelewki.

Rzecz jasna łatwiej pozbyć się ich z tapicerki skórzanej. Jednak w przypadku tej wykonanej z włókien bawełnianych lub welurowych nierzadko powinno się użyć odkurzacza do tkanin, o którym wspomnieliśmy w wyżej.

Dzięki niemu tłuste plamy i ślady po benzynie znikną. Model takiego wodnego odkurzacza wykorzystuje wodę znajdującą się w wbudowanym w niego zbiorniku. Umożliwia on naniesienie preparatu w głąb tkaniny, przez co można pozbyć się nawet wyjątkowo uporczywych zabrudzeń.

Korzystanie z wodnego odkurzacza ma jeszcze jedną zaletę. Jeśli dobierzemy do niego właściwy preparat, to sprawimy, że wnętrze samochodu będzie miło pachnięć przez długi czas. Po wszystkim należy pamiętać o wietrzeniu auta. Latem powinno ono trwać od 2 do 4 godzin, natomiast zimą nawet około doby.

Mycie szyb - na mokro na sucho i przede wszystkim skutecznie

Czyszcząc wnętrze samochodu, nie wolno zapomnieć, że jego integralną częścią są także szyby. Najczęściej gromadzą się na nich smugi i kurz. Warto pamiętać, że ich czystość nie tylko zwiększa walory estetyczne auta, ale przede wszystkim poprawia tak ważną dla kierowcy widoczność.

Preparaty do mycia i konserwacji szyb powinny być dobrane bardzo starannie. Jeśli cechują się one właściwościami antystatycznymi, to pokryte nimi powierzchnie na dłużej zyskają czystość. Jak powinno się nimi czyścić?

Najlepiej jest nanieść środek na ścierkę z mikrofibry i dopiero wtedy przystąpić do czyszczenia szyby. Pryskanie nim bezpośrednio na jej powierzchnię nie jest polecane, ponieważ cząstki preparatu mogą lądować na innych elementach wnętrza samochodu.