Wróć do listy wpisów

Zaparowane szyby w aucie - jak sobie poradzić

Zaparowane szyby w aucie - jak sobie poradzić

Parujące szyby w samochodzie to udręka kierowców w okresie jesienno-zimowym. Para może powstawać w czasie deszczu oraz przy niskich temperaturach. Niektórzy uważają, że takie są uroki tych pór roku. Po części jest to prawda, gdyż wszechobecna wilgoć wdziera się do wnętrza pojazdu, a różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz auta powoduje skraplanie się magazynowanej w powietrzu wody, w przypadku wystąpienia nagłej różnicy temperatur. Wilgoć powoduje szereg konsekwencji jak właśnie para na szybach, czy nieprzyjemne zapachy w samochodzie. Jednak w wielu przypadkach problem tkwi nieco głębiej, a mianowicie w starych, niekonserwowanych przez lata uszczelkach oraz nieprawidłowej cyrkulacji powietrza, spowodowanej między innymi przez zapchany filtr kabinowy lub dzięki tak prozaicznej przyczynie jak brudne szyby od środka. Sprawdź, jak poradzić sobie z problemem parujących szyb w samochodzie i jak poprawić widoczność oraz komfort jazdy.

Parowanie szyb a stan techniczny pojazdu

Zanim zaczniesz szukać pomocy w chemii samochodowej zmniejszającej parowanie szyb, najpierw usuń przyczyny problemu. Dbaj o uszczelki konserwując je regularnie oraz zabezpieczaj przed przymarzaniem w czasie mrozów właściwymi kosmetykami. Jeżeli uszczelki są uszkodzone lub guma wygląda na mocno zdegradowaną, to nie spełniają już swojej roli. W takim przypadku stare uszczelki należy wymienić na nowe.

Drugą rzeczą jaką trzeba sprawdzić to filtr kabinowy. Film drogowy, kurz, pyłki drzew oraz reszta organicznych osadów po jakimś czasie zapycha wlot do tunelu wentylacyjnego. Nagromadzone zanieczyszczenia uniemożliwiają dostanie się świeżego powietrza. Zapchany filtr kabinowy jest najczęstszą przyczyną problemu, którą łatwo można usunąć samodzielnie. Wystarczy odkręcić wycieraczki, zdjąć kratkę chroniącą filtr kabinowy, a następnie wyczyścić wlot za pomocą delikatnej szczotki. Mniej więcej raz na rok/dwa lata powinno się także wymienić filtr przeciwpyłkowy. Gdy zlokalizujesz jego umiejscowienie w kabinie swojego auta, należy go zdemontować, wyczyścić przestrzeń, w której się znajdował, a następnie włożyć nowy filtr.

Trzecią rzeczą jako należy się zająć, aby zapobiec parowaniu szyb, to przegląd klimatyzacji. Niedrożne kanały czy rozwijająca się pleśń będą utrudniać wyminę powietrza w kabinie auta oraz będą stanowiły zagrożenie dla zdrowia kierowcy i pasażerów. Należy dbać o to, by regularnie konserwować klimatyzację i przeprowadzać jej ozonowanie, aby pozbyć się wszystkich grzybów i patogenów.

Powodem parowania szyb w samochodzie może być także awaria radiatora i nagrzewnicy. Tego typu awarie występują głównie w starych autach. W wyniku uszkodzenia tych układów do wnętrza auta zaczyna przedostawać się płyn chłodniczy. Tłuste drobinki osadzają się na szybach tworząc tłustą plamę, która sprzyja osadzaniu się wilgoci. Aby zbadać, czy problemem jest radiator i nagrzewnica możesz sprawdzić, czy nie ubywa płynu chłodniczego.

Sposoby na parujące szyby w samochodzie

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić po uruchomieniu silnika, gdy mamy zaparowane szyby, to włączyć nawiew na przednią szybę. Aby odparować szyby w samochodzie trzeba się upewnić, czy nawiew nie pobiera powietrza z wnętrza samochodu. Obieg wewnętrzny będzie tylko wzmagał parowanie szyb. Najszybciej odparujesz okna włączając zimny nawiew.

Jeżeli stan techniczny pojazdu jest dobry, a chcemy, aby szyby w samochodzie parowały mniej, to konieczne będzie użycie specjalistycznych środków do mycia i zabezpieczania szyb, które pozwolą szybko odparować szyby w samochodzie bez względu na poziom wilgoci.

Sprawdź naszą listę Top Five środków przeciw parowaniu szyb!

  • Ultracoat Superior Glass- Skuteczny środek do mycia szyb, który zapewnia czystość bez smug. Produkt daje efekt hydrofobowy, który pozwala pozbyć się problemu zaparowanych szyb. Lekka hydrofobowa powłoka sprawia, że gromadząca się para może szybko odparować, a nagromadzona już woda spływa w postaci kropel.
  • Alkohol Izopropylowy - Zjawisko parowania szyb jest również ściśle związane z niedostateczną czystością szyb. Tłuszcz oraz nagromadzone drobinki brudu sprawiają, że woda osadza się na szybie. Aby zmniejszyć parowanie szyb w samochodzie należy je dobrze odtłuścić. Zastosowanie alkoholu izopropylowego pozwala na dokładne usunięcie tłustych osadów, dzięki czemu szyby parują znacznie wolniej.
  • CarPro Fog Fight - Specjalistyczny środek do mycia szyb we wnętrzu auta. Bezkompromisowo usuwa zanieczyszczenia oraz pozostawia powłokę hydrofobową. Dużym plusem jest jego uniwersalność. Można go używać także do okularów oraz w domu na wszystkie powierzchnie szklane.
  • Anti Fog Spray -Bardzo skuteczny środek zapewniający dobrą widoczność w postaci sprayu. Pomaga zapobiegać parowaniu bez względu na warunki atmosferyczne. Spray jest bardzo łatwy w użyciu. Wystarczy spryskać szybę czołową oraz w razie potrzeby szyby boczne, a następnie wytrzeć je do sucha.

Jak widać nie jesteśmy skazani na wieczny problem z parującymi szybami. Odrobina zaangażowania oraz zadbanie o prawidłowy stan techniczny pojazdu, znacznie podniesie jakość użytkowania samochodu oraz zaoszczędzi nasz czas w oczekiwaniu na odparowanie szyb.