Wróć do listy wpisów

Najlepsze kosmetyki samochodowe na zimę 2022/2023

Najlepsze kosmetyki samochodowe na zimę 2022/2023

Zima już w pełni, ale nie jest za późno, aby wyposażyć się w kosmetyki samochodowe na zimę, które pomogą zabezpieczyć auto w najtrudniejszym dla niego okresie. Wysoka wilgotność powietrza, ujemne temperatury i wszechobecna sól drogowa stanowią spore zagrożenie dla pojazdu oraz komfortu jazdy. Sprawdź, czy posiadasz kosmetyki samochodowe z tej listy.

Profesjonalne kosmetyki samochodowe na silne mrozy

Zima to czas, kiedy warunki atmosferyczne potrafią mocno ograniczyć widoczność podczas jazdy. Są jednak sposoby, które pomagają uporać się z tymi niedogodnościami i poprawiają komfort podróżowania w deszczu i śniegu. Mowa tutaj o niewidzialnej wycieraczce. Produkt ten pomaga szybko pozbyć się wody z powierzchni szyby. Jeżeli zastosujesz produkt dobrej jakości i nałożysz go poprawnie, to przy bardzo dużych prędkościach można zrezygnować z używania zwykłych wycieraczek.

Niewidzialna wycieraczka ma swoje zastosowanie nie tylko podczas jazdy i silnych opadów, ale także, gdy zostawiamy auto zaparkowane pod gołym niebem. Powłoka o właściwościach silnie hydrofobowych sprawia, że powstający przy ujemnych temperaturach szron usuwa się z dużą łatwością, dzięki czemu można zaoszczędzić trochę czasu podczas porannego skrobania auta.

W czasie zimy dużym problemem jest zamarzanie uszczelek i zamków. Zapobiegliwi kierowcy doskonale wiedzą, że takich sytuacji można uniknąć. Aby uszczelki nie przymarzały trzeba zadbać o ich dobrą kondycję i je właściwie zabezpieczyć zanim nadejdą mrozy. Niezwykle przydatny jest silikon do uszczelek. Regularne stosowanie preparatów ochronnych pozwala na przedłużenie żywotności gumowych elementów, a zwłaszcza mocno narażonych na uszkodzenia w czasie zimy uszczelek.

W sytuacjach, kiedy mamy do czynienia z odwilżą, a następnie siarczystym mrozem ryzyko zamarznięcia zamka znacznie wzrasta. W przypadku pozostawienia auta na noc pod gołym niebem w takich warunkach niezbędny może okazać się odmrażacz do zamków. W okresie zimowym każdy kierowca powinien mieć w swojej torbie kieszonkowy odmrażacz. Ważne jest, aby nie zostawić go w schowku w aucie.

Pogoda, która sprzyja powstaniu gołoledzi może przyczynić się do pojawienia się grubej warstwy lodu na powierzchni szyb. Jeżeli szybę chroni niewidzialna wycieraczka, to usunięcie lodu będzie znacznie łatwiejsze, jeżeli nie, to z pomocą przychodzi odmrażacz do szyb. Przykładowo, bardzo skuteczny jest ADBL Frost Eater. Producent radzi, aby produkt przetrzymywać w temperaturze powyżej zera, gdyż wówczas nie traci swoich właściwości. Także również w tym przypadku nie powinno się zostawiać go w aucie.

Jak już mowa o rozmrażaniu szyb, to nie można zapomnieć o podstawowej rzeczy jaką są zimowe płyny do spryskiwaczy. Bardzo istotne jest, aby wyposażyć się w płyn dobrej jakości od zaufanego producenta np. płyn do spryskiwaczy Sonax Xtreme. Płyny słabej jakości mogą powodować pojawianie się białych smug, które znacznie pogarszają widoczność podczas jazdy. Przyczyniają się one także do zepsucia bezbarwnego lakieru klar (clear) oraz do obniżenia działania niewidzialnej wycieraczki, a w efekcie do jej całkowitego wyniszczenia.

Zimowe akcesoria do samochodu

Parowanie szyb w aucie w okresie jesienno-zimowym to bardzo częste zjawisko. Czasami wystarczy włączyć nawiew na szyby i para sama znika. Bywa jednak też tak, że usuwanie pary za pomocą dmuchawy trwa dość długo. Aby przyśpieszyć osuszanie szyb warto wyposażyć się w ściągaczkę do szyb. Wiele osób stosuje do wycierania szyb ściereczkę z mikrofibry, niestety w zimnych i wilgotnych warunkach wysuszenie ściereczki w aucie jest bardzo utrudnione.

Taka praktyka może spowodować powstawanie brzydkich zapachów w aucie. Poza tym ściągaczka zawsze jest przydatna w aucie chociażby do przemycia całej powierzchni szyb. Sprawdzi się także do ściągania ciężkiego śniegu z dachu pojazdu. Dokładne odśnieżanie dachu jest konieczne, gdyż pozostawienie zalegającej czapy śniegowej jest bardzo niebezpieczne dla wszystkich uczestników ruchu.

Dobrym pomysłem jest też zakup szczotki o delikatnym włosiu. Będzie ona przydatna do odśnieżania lekkiego suchego śniegu. Mimo delikatnego włosia nie należy szorować szczotką karoserii, jedynie delikatnie omieść powierzchnię samochodu. Za pomocą takiej szczotki można także usunąć zabrudzenia z tapicerki czy chodników.

Pielęgnacja auta zimą

Błoto pośniegowe, film drogowy oraz sól drogowa, musi być systematycznie usuwana z karoserii i felg. Zaniedbanie auta zimą będzie powodowało degradację lakieru i w konsekwencji pojawienie się korozji. Aby temu zapobiec należy myć auto także zimą. Ujemne temperatury nie sprzyjają jednak pielęgnacji auta. Jeżeli chcesz zwiększyć efektywność mycia auta myjąc je bezdotykowo, użyj ADBL Traffic Film Remover. Ten alkaiczny płyn, w odróżnieniu od piany aktywnej, aplikujemy z opryskiwaczy ciśnieniowych. TFR nie wymaga tak długiego czasu jak piana, ponieważ szybko rozpuszcza trudne do oczyszczenia zabrudzenia. Dodatkową zaletą jest usuwanie zanieczyszczeń bez konieczności użycia gąbki.

Oczywiste jest, aby przed pierwszymi mrozami wymienić opony na zimowe. Kilkuletnie opony zaczynają tracić swoje właściwości. Poprawę przyczepności zapewni chemia samochodowa do odświeżania i renowacji opon i elementów gumowych.

Zimą w aucie może także przydać się pochłaniacz wilgoci. Auta pozostawione pod chmurką wolniej schną. Włożenie pochłaniacza do bagażnika i wnętrza pojazdu pomaga poprawić warunki wilgotnościowe.

Tegoroczna zima może okazać bardzo śnieżna, dlatego pamiętaj, aby na wszelki wypadek wozić w bagażniku saperkę, która pozwoli odkopać auto z zaspy śnieżnej.

Jeżeli posiadasz powyższy zestaw kosmetyków i akcesoriów do samochodu, to tegoroczna zima na pewno Cię nie zaskoczy.