Wróć do listy wpisów

Co zaliczamy do chemii samochodowej

Co zaliczamy do chemii samochodowej

Dobrze zadbane auto świadczy o kierowcy. Każdy posiadacz wozu wie, że musi się trochę postarać, aby jego samochód wyglądał pięknie. A żeby tak się stało, trzeba stosować odpowiednie środki do czyszczenia i pielęgnacji samochodu.

To one sprawiają, że auto jest konserwowane, przez co jego żywotność się wydłuża. Tzw. chemia samochodowa to zbiór wielu produktów. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze z nich.

Kosmetyki samochodowe do pielęgnacji samochodu

Chemia samochodowa dzieli się na tę stosowaną na zewnątrz samochodu i na tę, której używa się w jego wnętrzu. Kosmetyki z tej pierwszej grupy mogą służyć np. do pielęgnacji lakieru lub kół. Preparaty dedykowane do wnętrza mogą przykładowo być stosowane do wycierania kurzu na tapicerce lub do przecierania szyb.

Żeby kompleksowo zadbać o samochód, należy stosować chemię samochodową zarówno do wnętrza, jak i na zewnątrz. W dalszej części artykułu omówione zostaną konkretne preparaty i ich zastosowanie.

Chemia samochodowa na zewnątrz

Jako że zewnętrzną część samochodu prawie w całości pokrywa lakier, to spora liczba środków przeznaczona jest właśnie do jego mycia, pielęgnacji i zabezpieczania.

Preparaty do lakieru samochodowego

Lakierowane powierzchnie pokrywające samochód są wrażliwe na przeróżne mniejsze i większe uszkodzenia. Najczęściej występujące to: zarysowania i hologramy. Usuwa się je przy użyciu narzędzi i past polerskich. Polerowanie lakieru to czynność kilkuetapowa, który wymaga zastosowania środków, jak najlepszej jakości. Niektórzy kierowcy tzw. polerkę zlecają fachowcom. Można jednak podjąć się jej samodzielnie.

Preparatami do lakieru samochodowego są też wszystkie środki czyszczące takie jak szampony i piany aktywne. Przy użyciu takich preparatów można pozbyć się wyjątkowo uporczywych i zaschniętych zabrudzeń na całej karoserii. Można korzystać z nich na myjniach samochodowych, jak i zaopatrzyć się w nie i myć samochód samodzielnie. Metody mycia są bardzo różnorodne.

Mycie to jedno, a konserwacja to drugie. Dlatego, aby zabezpieczyć powierzchnię wozu, trzeba postawić specjalne preparaty. Najczęściej używa się ich tuż po umyciu samochodu. Chodzi o wosk, który przez to, że utrzymuje się na lakierze w formie powłoki, chroni go nawet przez kilka miesięcy.

Warto wspomnieć także o preparatach, które mają nadać karoserii efektowny połysk. Na rynku znajduje się wiele dedykowanych temu środków takich jak politury i cleanery

Preparaty do felg i opon

Koła samochodu nieustannie stykają się z błotem, piaskiem, wilgocią, śniegiem oraz lodem. Dlatego felgi oraz opony poddawane są poważnym próbom i je również należy czyścić i konserwować.

Do opon stosuje się specjalne środki czystości, a także czernidła, które je konserwują i poprawią ich walory wizualne.

Oczywiście do utrzymania felg również potrzebne są konkretne preparaty. Na rynku auto-detailingu można spotkać środki do ich mycia i pielęgnacji.

Chemia samochodowa do wnętrza

Wielu kierowców twierdzi, że we wnętrzu samochodu powinno być czysto jak w domu. W końcu jest to przestrzeń, w której spędza się sporo czasu. Czystość na fotelach, jak i na tapicerce jest zatem wskazana.

Preparaty do tapicerki

Tapicerka skórzana czy materiałowa, aby się nie niszczyła, musi być regularnie czyszczona i konserwowana. Tę wykonaną ze skóry poddaje się czyszczeniu i impregnacji, natomiast tę materiałową trzeba co jakiś czas prać.

Preparaty do szyb

Czystość i widoczność szyb nie tyle wpływa na estetykę, ile przede wszystkim służy bezpieczeństwu. Do szyb powinno się stosować specjalne środki do mycia i konserwacji, które sprawią, że smugi i inne zabrudzenia zostaną z nich usunięte.

Mycie szyb powinno odbywać się przy użyciu mikrofibry.

Środki zapachowe

Jeśli we wnętrzu ma być miło, to warto zacząć używać zapachy i neutralizatory zapachu do auta. Przez miły na dla nozdrzy aromat, można sprawić, że przebywanie w samochodzie będzie przyjemnością, co wpłynie na komfort jazdy.