Wróć do listy wpisów

Czym jest autodetailing

Czym jest autodetailing

Samochód to nie tylko wprawiająca go w ruch mechanika i dane techniczne. Pojemność silnika, ilość koni mechanicznych lub tempo spalania rozpalają wyobraźnie kierowców, lecz nie bez znaczenia pozostaje też dla nich kwestia wyglądu auta. Jego prezencja nieodłącznie związana jest właśnie z autodetailingiem.

Co to jest autodetailing?

Autodetailing – nazywany również car valetingiem – to zbiór czynności mających na celu poprawę walorów estetycznych auta. Jest to polerowanie, woskowanie, czyszczenie samochodów od ich wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony. Procesy te odbywają się najczęściej przy użyciu specjalnych środków do autodetailingu, nazywanych też kosmetykami samochodowymi.

Autodetailing – dlaczego jest ważny?

Stan samochodu oceniany jest też poprzez jego wygląd. Im lepiej zadbane auto pod kątem wizualnym, tym większa jest jego wartość rynkowa. Lśniące i czyste samochody ładnie się ogląda, dlatego wielu kierowców poświęca tak wiele czasu i pieniędzy na to, żeby ich wóz prezentował się jak najlepiej.

Z resztą autodetailing to nie tylko estetyczne pozory. Regularne mycie, pielęgnacja i konserwacja wozu przyczyniają się do jego wydajniejszej pracy i przede wszystkim wydłużają jego żywotność. Wiele z dostępnych na rynku preparatów nie tylko nadaje kolor i błysk, ale również posiada właściwości chroniące przed skutkami eksploatacji.

Mycie a pielęgnacja i konserwacja

Zatem autodetailing to mycie oraz pielęgnacja i konserwacja. Pierwszy zespół czynności to doraźne usuwanie brudu, pyłu, kurzu, plam i wszelkiego rodzaju innych zabrudzeń. Myjąc, pozbywamy się ich z powierzchni samochodu. Przykładem kosmetyków samochodowych do mycia są m.in.: piana aktywna, szampon i wszelkie inne preparaty czyszczące, które odpowiedzialne są za pierwszy etap pielęgnacji samochodu.  

Z kolei do pielęgnacji i konserwacji takich powierzchni jak np. lakier, felgi lub opony, odpowiedzialne są specjalne preparaty. Zaliczają się do nich: czernidło do opon, wosk do lakieru, odżywki do powłok i folie ochronne.

Rzecz jasna istnieją preparaty 2 lub 3 w 1, które zarówno usuwają brud, jak i konserwują powierzchnię tworząc ochroną powłokę.

Autodetailing – akcesoria

Autodetailing to także wiele pożytecznych akcesoriów. Większość z przyrządów do kosmetyki samochodowej pozwala na właściwe aplikowanie preparatów na powierzchnię auta, jak choćby szczotki, pędzle, atomizery lub maszyna polerska.

Nie sposób zliczyć natomiast wszelkich innych przyrządów, które same w sobie są bardzo przydatne do poprawy lub utrzymania walorów estetycznych samochodu. Mogą to być: ścierki z mikrofibry, generatory ozonu (ozonatory), odkurzacze lub skrobaczki.

Kosmetyka samochodowa na zewnętrz i do wnętrza auta

Kosmetyki samochodowe można klasyfikować też ze względu na to, do jakiej powierzchni są przystosowane. Stąd podział na te, które używane są do mycia i konserwacji zewnętrznych powierzchni auta i na te, które stosuje się w jego wnętrzu.

Preparaty nalężące do pierwszej grupy to przede wszystkim środki do mycia i ochrony lakieru. Dobrze utrzymana i czysta karoseria to więcej niż połowa sukcesu. Nie powinno się pomijać również szyb, felg i wszelkich innych elementów wozu – do nich również należy stosować odpowiednie preparaty.

Z kolei kosmetyki do wnętrza wozu mają sprawić, że kierowca będzie czuł się w nim przyjemnie. Są to przede wszystkim środki, które służą do mycia tapicerki, kokpitu, kierownicy, szyb i wszelkich innych plastikowych elementów. Na komfort kierowcy i jego pasażerów wpływa również miły zapach, który może być uzyskany przed odświeżacze i neutralizatory.