Hydrofobizacja szyb to zabieg od lat stosowany w komunikacji lotniczej. Jego zadaniem jest szybkie oczyszczanie szyb z wody i śniegu bez użycia wycieraczek. Obecnie technologia jest coraz powszechniej stosowana w ruchu lądowym.
Zabieg polega na pokryciu szyby samochodowej specjalnym preparatem, który pomaga usuwać wodę ograniczającą widoczność podczaj jazdy. Usługa ta, a także same preparaty, są bardzo często oferowane przez autoserwisy i sklepy motoryzacyjne.
Nanotechnologia w motoryzacji
Gdyby w teleturnieju Familiada padło pytanie „coś gładkiego”, z pewnością ankietowani odpowiedzieliby „szyba”. Nic w tym dziwnego, gdyż z pozoru właśnie taka jest. Jednak w rzeczywistości szyba ma mikro pory i zarysowania, które będą zatrzymywały wodę na swojej powierzchni.
Powłoka hydrofobowa ma za zadanie wygładzić powierzchnię szyby i nadać jej właściwości odpychające wodę i inne zanieczyszczenia. Technologia ta znana jest również pod nazwą niewidzialnej wycieraczki.
Rodzaje powłoki hydrofobowej
W produkcji preparatów nadających przedmiotom właściwości hydrofobowe stosowane są silikony i krzemiany. Te pierwsze nazywane są preparatami polimerowymi, drugie zaś ceramicznymi. W obu przypadkach preparaty wnikają głęboko w porową strukturę przedmiotów, dzięki czemu ochrona jest długotrwała.
Niektóre środki konserwujące i zabezpieczające, jak chociażby wosk czy szampon do mycia aut, także mogą mieć właściwości hydrofobowe. Efekt będzie jednak znacznie krótszy w porównaniu do profesjonalnie przeprowadzonego zabiegu w salonie. Warto jednak je stosować w celu zmniejszenia ilości wody na szybie i karoserii.
Zabieg hydrofobizacji w serwisie
Nałożenie powłoki hydrofobowej na szybę w profesjonalnym serwisie może trwać około godziny. Warunkiem przeprowadzenia zabiegu są dokładne oględziny szyby, czy nie ma na niej małych pęknięć. Wszelkie uszkodzenia należy bezwzględnie naprawić i zabezpieczyć przed nałożeniem powłoki hydrofobowej, gdyż po zabiegu naprawa nie będzie już możliwa bez naruszenia właściwości hydrofobowych.
Jeżeli uszkodzenia są naprawione lub takowych nie wykryto, wtedy szyba jest dokładnie myta, odtłuszczana i osuszana. Następnie przeprowadzana jest hydrofobizacja, czyli nanoszenie specjalnego preparatu. Gdy preparat dokładnie wsiąknie we wszystkie pory i bruzdy, a trwa to do kilkunastu minut, powierzchnia szyby jest polerowana. Należy pamiętać, że po wykonaniu zabiegu należy myć auto bez woskowania.
Efekt zabiegu utrzymuje się przez około rok lub 15 tysięcy przejechanych kilometrów w przypadku szyby przedniej oraz do 60 tysięcy kilometrów w przypadku szyb bocznych.
Zalety niewidzialnej wycieraczki
Obfity deszcz jest sporym utrudnieniem dla kierowcy. Woda tworząca taflę na powierzchni szyby i lusterek znacznie ogranicza widoczność podczas jazdy, do tego dochodzi jeszcze problem z parą wodną. Taka sytuacja znacznie zwiększa ryzyko kolizji drogowej.
Powłoka hydrofobowa doskonale radzi sobie z takimi warunkami atmosferycznymi. Odpychane przez powłokę krople wody natychmiast spływają po powierzchni, znacznie poprawiając warunki jazdy.
Zimą przy ujemnych temperaturach osadza się na szybach znienawidzony przez kierowców szron i lód. Jeżeli wyruszasz w podróż autem z samego rana, z pewnością nie ominie Cię skrobanie szyby. Posiadając powłokę hydrofobową zarówno szron, jak i lód jest o wiele mniejszy i przylega dużo słabiej. Skrobanie szyby jest niezwykle proste i zajmuje mniej czasu.
Kosmetyki i preparaty do hydrofobizacji
Detail hydro coat – to skoncentrowany preparat o mocnym efekcie hydrofobowym i nadającym wysoki połysk. Środek jest odporny na agresywne drogowe środki chemiczne i substancje o odczynie zasadowym. Ma większą trwałość od płynnych wosków, bo aż 6 miesięcy.
Detail Hydro Shampoo – Podstawowy kosmetyk do pielęgnacji karoserii i szyb z efektem hydrofobowym. Szampon umożliwia delikatne usuwanie statycznego brudu po myciu wstępnym bez uszkadzania lakieru.
Tac System Moonlight- Niezwykle długa ochrona hydrofobowa, bo aż 9 miesięcy. Wygodna aplikacja ze spryskiwaczem. Poprawia połysk, hydrofobowość i chroni przed promieniami UV. Moonlight to powłoka na bazie olei i 25% ditlenku krzemu.