Wróć do listy wpisów

Jak często myć samochód

Jak często myć samochód

Każdy kierowca wie, że auto myć trzeba. Ma to związek nie tylko z prezencją pojazdu, ale także z niekorzystnym wpływem brudu na kondycję karoserii. Z drugiej jednak strony niektórzy sądzą, że częste mycie niszczy lakier samochodowy. Jaka jest prawda? Jak często myć samochód, aby uzyskać najlepsze efekty? Robić to ręcznie czy na myjni?

Lepiej myć samochód często czy rzadko?

Ani tak, ani tak. Odpowiedź na pytanie, jak często myć samochód, jest z jednej strony banalna, z drugiej jeszcze bardziej wszystko komplikuje. Dlaczego? Bo nie ma żadnej uniwersalnej częstotliwości, która zawsze się sprawdzi. Jedyni specjaliści powiedzą, że wystarczy mycie raz w miesiącu, inni zalecą mycie co dwa, trzy tygodnie. Dodatkowo nieco inną częstotliwość należy przyjąć w trakcie zimy i inną latem. Zatem jak często myć samochód? 

Najpewniejszą radą będzie odpowiedź: tak często, jak samochód tego potrzebuje, czyli wtedy, kiedy jest brudny. Ale oczywiście należy też zachować umiar. Kompleksowe mycie samochodu co kilka dni nie ma sensu, jeśli problemem są niewielkie, ledwie zauważalne zabrudzenia. Małe zanieczyszczenia można usuwać doraźnie.

Czy mycie niszczy lakier?

Zdania na ten temat są podzielone. Z jednej strony rzadkie mycie nie ma sensu, bo jeżdżenie brudnym autem to żadna przyjemność, a nieusunięte zabrudzenia mogą uszkodzić lakier. Z drugiej – zbyt częste mycie, zwłaszcza nieprawidłowe, może zwiększać ryzyko wystąpienia korozji i powodować wystąpienie mikrouszkodzeń. Temat umiaru wraca więc ponownie. 

Podsumowując, brudne auto to problem. Zbyt często myte auto też może być problemem, ale… należy pamiętać, że dzisiejsze lakiery są innej jakości niż te sprzed dwudziestu czy dziesięciu lat. Ich odporność na wodę i ścieranie jest większa. W związku z tym mycie nie jest już takim palącym problemem jak niegdyś. Tak naprawdę wszystko zależy od sposobu mycia i użytych środków.

Mycie ręczne czy na myjni?

Tylko ręczne. Mycie w myjni bezdotykowej jest ryzykowne, bo chociaż zaoszczędzimy czas, możemy uszkodzić lakier. W jaki sposób? Strumień wody pod ciśnieniem tworzy na karoserii mikro zarysowania, które po jakimś czasie mogą wywołać korozję. Co prawda, jeśli umiejętnie używamy urządzeń na myjni, ryzyko uszkodzeń jest mniejsze, ale nie zerowe. Mycie ręczne jest bezpieczniejszą metodą.

Jakich środków używać do mycia auta?

Niezależnie od tego, jak często myjemy auto, na kondycję karoserii wpływają także używane przez nas środki. Jakie sprawdzą się najlepiej? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli planujemy woskowanie, powinniśmy zaopatrzyć się w kilka produktów. Poza szamponem przydadzą się środki do usuwania trudnych zabrudzeń (owady, ptasie odchody, smoła i klej) oraz deironizer do usuwania osadów metalicznych. Niezbędne będą również glinka, cleaner i być może odtłuszczacz