Chyba już żaden współczesny kierowca nie wyobraża sobie prowadzenia samochodu bez klimatyzacji. Jest ona udogodnieniem, które wielu z nas traktuje jako konieczność. Odkąd ta zbawcza i dająca wytchnienie instalacja została wynaleziona - a miało to miejsce na początku XX wieku - przywiązało się do niej wielu konsumentów.
Jak wiadomo, klimatyzacja zapewni nam komfortowe spędzanie czasu w swym samochodzie, bez względu na panujące za szybą warunki atmosferyczne. Jest nieoceniona zarówno w parne i upalne dni, jak i w mroźne zimy. A skoro zawdzięczamy jej tak dużo, to powinniśmy kompleksowo o nią dbać.
Niestety instalacja klimatyzująca jest podatna na czas i gdy pozostawimy ją samej sobie, może się uszkodzić. Jednym z najmniej przyjemnych przykładów takiej usterki jest zagrzybienie. Gdy do niego dojdzie, nie pozostaje nic innego jak wziąć się za odgrzybianie klimatyzacji. Jak tego dokonać? Cenne wskazówki przedstawiamy poniżej.
Zagrzybiona klimatyzacja - zagrożenie dla zdrowia
Długotrwałe wdychanie powietrza z zagrzybionego układu chłodzenia, czyli klimatyzacji jest szkodliwe dla naszego organizmu. Gnieżdżące się tam drobnoustroje i bakterie mogą przyczynić się do powstania wielu chorób.
Nieprzyjemny zapach, wydobywający się z wnętrza naszego klimatyzatora jest pierwszym zwiastunem jego złego stanu. Pleśń i grzyby są szczególnie groźne dla alergików i astmatyków. Natomiast nawet u zdrowych osób mogą wywołać choroby dolnych i górnych dróg oddechowych, a nawet grzybicze zapalenie płuc.
Grzyb w klimatyzacji - jak powstaje?
Zagrzybienie powstaje, ponieważ samochodowy układ chłodzący naszego auta wytwarza wilgoć, która magazynuje się na ściankach parownika. Jest to element klimatyzatora, który znajduje się tuż pod deską rozdzielczą. Parownik jest miejscem, w którym ciepło jest transportowane z zewnątrz do wnętrza kabiny, a odpowiadają za to specjalne wentylatory. Każdy naddatek wody powinien być wydalany przez samochód. Jednak gdy klimatyzacja działa nieprawidłowo, to wilgoć się skrapla, a w konsekwencji tego dochodzi do powstania grzybów.
Sposoby na odgrzybianie klimatyzacji samochodowej
Jak wiadomo, czyszczenie samochodu należy do rutynowych zajęć jego właściciela. Nie mowa tu tylko o szorowaniu jego powierzchni zewnętrznej, lecz o kompleksowej dbałości o jego wnętrze. Czyszczenie klimatyzacji powinno odbywać się przynajmniej raz w roku, a w przypadku alergików lub astmatyków nawet co pół roku.
Nikt chyba nie chce przez wiele godzin, dostarczać do swych płuc skażonego powierza pełnego bakterii. Dlatego poniżej przedstawiliśmy kilka sposobów na to, jak odgrzybić klimatyzację w samochodzie.
Za pierwszą wskazówkę niechaj posłuży taka, która najpierw pozwoli zapobiegać powstawaniu grzybów w klimatyzacji. Otóż w ramach pielęgnacji urządzenia klimatyzującego trzeba dokonywać w nim wymiany filtra. To w nim gromadzą się grzyby i to właśnie filtr jest odpowiedzialny za neutralizowanie szkodliwości złego powietrza. Powinien to być nasz pierwszy krok, ponieważ gdy zabierzemy się do czyszczenia bez wcześniejszej kontroli filtra kabinowego, to okaże się ono daremne.
Jednym z najczęstszych sposobów odgrzybiania klimatyzacji jest stosowanie środków chemicznych, a konkretnie specjalnej pianki w sprayu. Sposób jej użycia jest bardzo prosty, ponieważ polega on na umieszczeniu giętkich wężyków preparatu tam, gdzie znajdują się kanały nawiewowe. Następnie należy wprowadzić piankową substancję do wnętrza i chwilę poczekać. Ta metoda jest tania, lecz równocześnie nie zawsze skuteczna, ponieważ dość często preparat nie jest w stanie dotrzeć do parownika.
Kolejną metodą odgrzybiania jest użycie rozpylacza. Takie preparaty stosuje się jednak jedynie w ramach rutynowej pielęgnacji, a nie po to, by całkowicie wyczyścić klimatyzację. Aby mógł zadziałać, należy zamknąć wszystkie szyby, drzwi i obieg powietrza w aucie. Następnie trzeba włączyć nawiew i rozpylić preparat. Ten sposób może skutecznie przywrócić przyjemny zapach w naszym.
Chemiczne środki okazują się niezawodne. I właśnie za taką uchodzi trzecia metoda. Jest nią ozonowanie. Rzecz jasna wymaga ona poniesienia pewnych kosztów, gdyż cena generatora ozonu wynosi ponad 700 zł, natomiast efekt jest dość zadowalający. Ozonowanie polega na włączeniu urządzenia i pozostawieniu go w samochodzie przy aktywnym zamkniętym termoobiegu.
Klimatyzację można czyścić także przy użyciu metody ultradźwiękowej. Do jej wykonania potrzebny będzie specjalny generator emitujący dźwięki o częstotliwości 1,7 MHz, a także płyn dezynfekujący. Wysyłane fale przekształcają substancje płynu w drobinki, które potem przenikają do wentylacji.