Wróć do listy wpisów

Jak usuwać trudne zabrudzenia

Jak usuwać trudne zabrudzenia

Wszyscy lubimy, gdy samochód jest czysty, a jego lakier nienaruszony. Niestety, istnieje cały szereg czynników, które utrudniają utrzymanie pojazdu w czystości. Usuwanie niektórych z nich jest zaś wyjątkowo trudne, a przecież nie można ich zostawić samym sobie, bo uszkadzają lakier (nawet bezpowrotnie!). Jak usuwać trudne zabrudzenia? Podpowiadamy.

Usuwanie trudnych zabrudzeń – przygotowanie

Przede wszystkim należy podkreślić, że auto jest narażone na trudne zabrudzenia przez cały rok. Nie można sobie odpuścić ani zimą, ani latem, bo pogoda nie ma w tym przypadku dużego znaczenia. Trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność.

W związku z tym każdy kierowca powinien mieć w swoim bagażniku podstawowe produkty do czyszczenia. Dzięki temu uniknie sytuacji, w której lakier zostanie bezpowrotnie uszkodzony przez czynniki zewnętrzne np. przez często lekceważone ptasie odchody. Czy wiesz, że pozostawione tylko na kilkanaście minut latem mogą zostawić na powierzchni samochodu matową plamę lub wżer w lakier? Jeśli zależy ci na lśniącym aucie, musisz potraktować usuwanie trudnych zabrudzeń poważnie.

W bagażniku zawsze trzymaj:

  • szampon do mycia samochodu
  • środek do usuwania owadów z karoserii
  • środek do usuwania smoły i kleju z karoserii samochodu

Jak usuwać trudne zabrudzenia?

 Sposób usuwania zabrudzenia należy dobrać do jego rodzaju, ale nie musisz się martwić. Większość zabrudzeń usuniesz bez problemu, używając do tego dobrych i sprawdzonych kosmetyków samochodowych, zwłaszcza jeśli zrobisz to od razu.

Inaczej jest z trudnymi zabrudzeniami typu smoła, klej, zaschnięte ptasie odchody czy owady. Je należy usuwać środkami chemicznymi.

Smoła oraz klej

Gdy na dworze jest ciepło, dużym problemem stają się smoła i klej. Ten rodzaj nalotu drogowego pojawia się, gdy asfalt jest wystawiony na działanie wysokich temperatur. Wtedy smoła, wykorzystywana do jego łączeń, topi się i przywiera do błotników, nadkoli, tylnego zderzaka i nierzadko również do drzwi.

Wielu kierowców decyduje się na usunięcie takich zabrudzeń starą metodą, czyli za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Niestety nie jest to najefektywniejsza metoda, bo w przypadku dużych plam smoły lub kleju wymaga tarcia. To może natomiast uszkodzić lakier.

Dużo lepszym pomysłem jest użycie środka chemicznego typu ADBL Tar and Glue Remover lub Mac Serien Prickbort. Wystarczy go nanieść na zabrudzoną powierzchnię i pozostawić na 5-10 minut, po tym czasie spłukać obficie i dokładnie pod ciśnieniem. To dużo bezpieczniejsza i prostsza opcja od “domowych” sposobów.

Owady i ptasie odchody

Wiele osób szukających sposobu na usunięcie trudnych zabrudzeń z samochodu ma na myśli pozbycie się problemu, jakim są ptasie odchody i poprzyklejane do samochodu owady. Te niewielkie zanieczyszczenia potrafią być bowiem wielkim problemem.

Na szczęście i w tym przypadku producenci nie zawodzą. Ptasie odchody i owady łatwo usuniesz, stosując do tego specjalny środek chemiczny np. ADBL Beetle Juice Squeezer lub CleanTech Bug. Nie musisz już niczego szorować, aby cieszyć się maską wolną od martwych robaczków i białych odchodów.

Zanieczyszczenia metaliczne

Felgi mają to do siebie, że stosunkowo łatwo tracą swój blask. Pojawiają się na nich nieestetyczne czarne plamki i inne metaliczne zanieczyszczenia. Wówczas konieczne jest użycie deironizera – środka, który działa na zasadzie dekontaminacji, ale ponieważ tworzy charakterystyczny, czerwony kolor podczas jego użycia nazywany jest krwawą felgą.

Pamiętaj jednak, aby uważnie zapoznać się ze sposobem użycia deironizera. Produkt ten, chociaż umożliwia łatwe usunięcie trudnych zabrudzeń, wymaga specjalnej aplikacji (np. nie może zaschnąć na powierzchni lakieru).