Wielu kierowców, zwłaszcza początkujących, ma problemy ze skompletowaniem kosmetyków samochodów. Wynika to z kilku rzeczy, m.in. z braku wiedzy oraz ogromnej oferty produktowej. Powszechnie wiadomo, że im większy wybór, tym trudniej podjąć decyzję i ocenić, co tak naprawdę jest potrzebne. Postanowiliśmy rozwiać wszystkie wątpliwości w naszym poradniku.
Czym są kosmetyki samochodowe?
Kosmetyki samochodowe to środki, które nie tylko pielęgnują samochód, ale również chronią go przed czynnikami zewnętrznymi i utrzymują w dobrym stanie na dłużej. Niektórzy kierowcy podważają ich skuteczność, uważając, że wystarczy szampon i wizyta na myjni raz na kilka miesięcy. To jednak błąd – kosmetyki samochodowe są niezbędne, jeśli zależy ci na zadbanym samochodzie na lata.
Kosmetyki dedykowane autom można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje:
- do pielęgnacji elementów zewnętrznych: karoserii, szyb, opon, felg, dachów w kabrioletach, zderzaków i listew;
- do pielęgnacji elementów wewnętrznych: tapicerki, szyb, kokpitu i pozostałych plastikowych elementów.
Należy jednak podkreślić, że w grupie kosmetyków samochodowych znajduje się wiele środków, które nie są niezbędne przeciętnemu kierowcy. Mogą je wykorzystać np. osoby fachowo zajmujące się detailingiem. Ale jak ocenić, które kosmetyki samochodowe powinien mieć każdy kierowca? Pomoże ci w tym nasza lista.
Niezbędne kosmetyki samochodowe
1. Szampon
Szampon to absolutna podstawa. Powinien znaleźć się w bagażniku każdego kierowcy i to najlepiej w kilku rodzajach (o dostępnych na rynku rodzajach napiszemy niebawem osobny artykuł). Wybór szamponów różnego rodzaju warto podkreślić, ponieważ duża część kierowców nie wie nawet, że szampony mają swoje rodzaje. Tymczasem wybranie pierwszego produktu z brzegu może być katastrofalne w skutkach (nie od razu, ale po kilku latach efekty niewłaściwej pielęgnacji dadzą o sobie znać).
Należy więc pamiętać o dokładnym przeczytaniu etykiety produktu. Istnieją bowiem szampony o neutralnym pH, czyli bezpiecznym dla lakieru i różnego rodzaju zabezpieczeń (wosk, polimer itp.) oraz te silniejsze o odczynie kwaśnym lub zasadowym. Pierwsze idealnie nadają się do usuwania śladów po twardej wodzie (tzw. water spoty), a także do odtykania powłok ceramicznych. Natomiast szampony bardziej zasadowe usuwają trudne zabrudzenia i bardzo dobrze otwierają pory w lakierze.
2. Środek do trudnych zabrudzeń
Każdy kierowca powinien mieć pod ręką kosmetyk do usuwania trudnych zabrudzeń. Dzięki produktowi do rozpuszczania resztek owadów lub spryskiwaczowi do usuwania smoły i kleju można ominąć niejedną wizytę w profesjonalnej myjni. Warto pamiętać, że szybka reakcja na pojawienie się trudnych zabrudzeń jest niezwykle ważna.
3. Wosk
Dobrze jest mieć także dobry wosk, dzięki któremu karoseria będzie chroniona przed zabrudzeniami oraz działaniem deszczu i słońca. Należy jednak podkreślić, że użycie wosku wymaga zakupu innych produktów np. cleanera. Do woskowania trzeba się więc odpowiednio przygotować (niezbędne informacje na ten temat znajdziesz na naszym blogu).
4. Płyn do felg
Nawet jeśli przywiązujesz dużą wagę do pielęgnacji karoserii, musisz pamiętać też o felgach. Brudne i zaniedbane od razu rzucają się w oczy. Dodatkowo, jeśli regularnie nie usuwasz z nich zanieczyszczeń metalicznych za pomocą deironizera zwanego potocznie krwawą felgą, mogą wymagać wymiany znacznie szybciej niż wskazuje na to ich żywotność.
W Twoim bagażniku powinien znaleźć się zatem również płyn do czyszczenia felg i opon. A jeśli dysponujesz nieco większym budżetem, zainwestuj też w środek tworzący warstwę ochronną na felgach.
5. Kosmetyki do szyb
W niezbędniku kierowcy muszą się też znaleźć kosmetyki dedykowane szybom i lusterkom. Są to: środki czyszczące, płyny do spryskiwaczy oraz odmrażacze.