Plamy na tapicerce samochodowej to zmora każdego właściciela auta, zwłaszcza w przypadkach, kiedy pojazdem jeżdżą dzieci i zwierzęta. O wiele łatwiej w takiej sytuacji jest utrzymać w czystości tapicerkę skórzaną, chociaż także i tą trzeba poddawać specjalnym zabiegom konserwacyjnym. Większość osób uważa, że najskuteczniejszym sposobem na wyczyszczenie materiałowej tapicerki jest użycie odkurzacza piorącego, co w niektórych przypadkach rzeczywiście jest konieczne. Wiele zanieczyszczeń można jednak usunąć ręcznie. Sprawdź, jak zrobić to poprawnie.
Metoda bonnetowania – na czym polega?
Bonnetowanie to sposób delikatnego czyszczenia materiałowej tapicerki za pomocą ściereczki z mikrofibry i specjalistycznych środków czyszczących. Ta metoda jest dedykowana zwłaszcza do czyszczenia trudno dostępnych miejsc o nieregularnym kształcie, jak boki drzwi czy delikatna podsufitka oraz w przypadku, gdy nie posiadasz odkurzacza piorącego. Stosowanie wysokiej jakości chemii do prania tapicerki pozwala osiągnąć dobre efekty. Nie zaleca się używania w tym celu środków typu APC (All Pourpose Cleaner), gdyż mogą one zniszczyć włókna tkaniny.
Bonnetowanie niestety jest zajęciem bardzo pracochłonnym, a w niektórych przypadkach sprawdza się o wiele gorzej od prania ekstrakcyjnego. Nie mniej, wielu właścicieli pojazdów przyznaje, że ta metoda była skuteczna również przy bardzo trudnych plamach.
Bonnetowanie w kilku krokach
1. Przygotuj niezbędne akcesoria i środki chemiczne: rękawiczki nitrylowe, chemię do rozpuszczania zanieczyszczeń, odkurzacz z szczotką lub płaską końcówką, delikatną szczotkę, ściereczkę z mikrofibry (tutaj polecamy mikrofibrę goofer). Dobrze sprawdza się też rękawica do czyszczenia wnętrza auta.
2. Odkurz starannie powierzchnię, aby pozbyć się kurzu i nie wcierać go w tkaninę. W tym celu najlepiej jest użyć końcówki z szczotką, gdyż pozwoli to na odklejenie części brudu, jak resztki zaschniętego błota.
3. Starannie zaaplikuj specjalny środek do czyszczenia tapicerki, który nie wymaga wypłukiwania. Pamiętaj tylko, aby nie przesadzić z ilością produktu. Środki czyszczące należy rozprowadzać równomiernie uważając, żeby nie przemoczyć tapicerki (W przypadku podsufitki mogłoby to się skończyć jej odklejeniem). Spośród produktów do czyszczenia tapicerki najlepiej wybierać te sprawdzone, od zaufanych producentów. Będziesz mieć wtedy pewność, że wybrany produkt nie zostawi jeszcze większych plam w postaci zacieków. Oto kilka produktów na które warto zwrócić szczególną uwagę:
- Clean&Mint Fabric Cleaner - Funky Witch to kolejna polska marka, która współpracuje z laboratorium w Stanach Zjednoczonych. Produkt do prania tapicerki o świeżym miętowym zapachu przypadnie do gustu każdemu właścicielowi auta. Może być stosowany zarówno do prania ręcznego, jak i ekstrakcyjnego. Doskonale działa także z pistoletem do prania tapicerki.
- ADBL Bonnet - To także produkt polskiej marki. Jest nie tylko bardzo skuteczny, ale także bardzo bezpieczny dla delikatnych powierzchni jak podsufitka. Używając ADBL Bonnet cleanera nie musisz się martwić, że produkt odbarwi materiał lub zmieni jego fakturę.
- Fabric Cleaner Shampoo - Produkt pierwszej polskiej marki detalingowej Shiny Garage. Marka produkuje i udoskonala swoją chemię samochodową od 2012 roku. Shiny Garage współpracuje ze sprawdzonymi dostawcami z Europy i świata, zapewniając surowce najwyższej jakości. Autorskie receptury spełniają europejskie standardy, co potwierdza skuteczność produkowanych środków i zadowolenie klientów. Szampon do stosowania „na sucho” firmy Shiny Garage oparty jest na technologii sieciowania zabrudzeń, która polega na zamykaniu zanieczyszczeń w cząsteczki, których nie trzeba usuwać w procesie ekstrakcji.
4. Po zaaplikowaniu preparatu rozpuszczony brud wytrzyj ruchem ściągającym. Trzeba robić to umiejętnie, tak aby nie wetrzeć brudu w strukturę tkaniny. Najlepiej wykonywać ruchy najpierw w jednym kierunku, a następnie czystą mikrofibrą powtórzyć czynność wykonując ruch w przeciwną stronę. Ważne jest, aby ściereczka, którą zbieramy brud była dobrej jakości, miała silne właściwości absorpcyjne i nie farbowała. Najbezpieczniejsze będzie użycie ściereczki w jasnym kolorze.
5. Jeżeli bonnetowanie nie usunęło trudnych plam, można czynność powtórzyć rozpracowując środek za pomocą delikatnej szczotki, a następnie zebrać powstałą pianę za pomocą mikrofibry.
Bonnetowanie najlepiej sprawdza się na twardych powierzchniach jak podsufitka lub boki wnętrza auta. W przypadku kanapy bonnetowanie może niestety skończyć się wtarciem brudu w gąbkę. Warto jednak stosować tą technikę do doraźnego usuwania zanieczyszczeń.