Policja alarmuje o wzmożonej aktywności złodziei „trudniących się” kradzieżą, kół, felg i katalizatorów. W samej Łodzi od początku roku skradziono ponad siedemdziesiąt kompletów kół. Właściciele samochodów coraz bardziej obawiają się, że zastaną swoje pojazdy pozostawione na cegłach.
Jest to duży problem, gdyż najtańszy komplet kół kosztuje minimum tysiąc złotych, jednak bardzo często ich koszt wynosi blisko dziesięć razy więcej. Ponadto, dla niektórych kierowców brak auta jest jednoznaczny z brakiem możliwości wykonywania swojej pracy. Jak zatem ustrzec się przed kradzieżą? Oto kilka przydatnych informacji.
Jak uchronić auto i felgi przed kradzieżą?
Oprócz zabezpieczenia felg z punktu widzenia typowo pielęgnacyjnego, musimy pamiętać także o ich ochronie przed kradzieżą, a przede wszystkim trzeba pamiętać o jednej ważnej zasadzie. Złodzieje najchętniej okradają te pojazdy, które są pozostawione w ustronnych miejscach, poza zasięgiem monitoringu oraz wzroku właścicieli i ich sąsiadów. Warto o tym pamiętać za każdym razem, gdy zostawiasz auto pod gołym niebem.
Alarm samochodowy
Samo pozostawienie auta w widocznym miejscu może nie wystarczyć. Skutecznym narzędziem do walki ze złodziejami jest alarm, który posiada wbudowany system badający przechylenie samochodu w różnych osiach. Gdy tylko złodzieje spróbują podnieść auto w celu odkręcenia felgi, alarm obudzi całe osiedle i sprawnie odstraszy rabusia.
Śruby zabezpieczające
Innym sposobem na zniechęcenie złodzieja przed kradzieżą naszych felg jest wyposażenie ich w specjalne śruby zabezpieczające. Dobry komplet śrub może kosztować nawet 300zł, warto jednak zainwestować, gdyż jest to koszt nieporównywalny z kupnem nowych kół.
Tańsze śruby często nie są dla złodzieja żadnym problem. Ponadto, kiedy śruby wykonane są ze słabego metalu gwinty mogą łatwo się wyrobić, co będzie kłopotliwe dla właściciela, podczas samodzielnej wymiany kół.
Czym są śruby antykradzieżowe?
Śruby antykradzieżowe posiadają łby, które wymagają specjalnego klucza do ich odkręcenia. Pierwsze tego typu produkty nie były tak bezpieczne jak te występujące obecnie. Pierwowzory miały ograniczoną ilość wzorów, które były łatwe do podrobienia. Dzisiejsze śruby antykradzieżowe posiadają bardziej skomplikowane wzory, a ich ilość sprawia, że istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że złodziej będzie posiadał taki sam klucz.
Można nawet zamówić personalizowane śruby, na których będą widniały nasze inicjały lub motyw, mówiący o naszych zainteresowaniach. Możliwości są niemal nieograniczone, o ile nasz motyw zmieści się na łebku śrubki. Ford posunął się nawet do tak innowacyjnego rozwiązania jak śruby biometryczne. Kształt śruby jest zapisem fali głosowej właściciela pojazdu.
Zapis słowa lub zdania wypowiedzianego przez właściciela auta w formie fali dźwiękowej przekształcany jest w postać graficzną, która następnie drukowana jest w drukarce 3D jako śruba oraz pasująca do niej nasadka na klucz. Nakrętka i klucz drukowane są z wykorzystaniem stali nierdzewnej. Po wydruku produkt jest szlifowany i w takiej postaci jest gotowy do użycia.
Standardowo komplet śrub antykradzieżowych składa się z czterech sztuk, po jednej na każde koło. Do zestawu dołączone są dwie przejściówki do klucza na wypadek jego zgubienia lub uszkodzenia. Niektórzy dla większego bezpieczeństwa stosują po dwa różniące się od siebie komplety. Taka unikalna kombinacja zabezpieczeń sprawi złodziejowi wiele trudności i może skutecznie zniechęcić go do kradzieży.
Jak dobrać odpowiednie śruby antykradzieżowe?
Śruby posiadają różne mocowania, rozmiary i typy gwintów w zależności od producenta. Informacja o rodzaju zastosowanych śrub lub nakrętek zabezpieczających znajduje się w instrukcji samochodu oraz na forach dyskusyjnych dotyczących modelu Twojego auta.
Ubezpieczenie felg
Trzeba pamiętać, że czasem nawet najlepsze zabezpieczenia mogą zawieść, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z profesjonalistami w swoich „fachu”. Śruby antykradzieżowe znacznie wydłużają czas ich odkręcania i wymagają dużo więcej pracy, dlatego złodzieje często rezygnują z kradzieży takich kół. Dobrze jest rozważyć ubezpieczenie felg od kradzieży. W przypadku takiego zdarzenia otrzymamy pieniądze na nowe. Koła i felgi podlegają też pod ubezpieczenie AC.