Każdy właściciel samochodu wie, że poza regularnym doglądaniem stanu technicznego swojego wozu, ważna jest także jego prezencja. Oczywiście podstawowym zadaniem każdego auta jest po prostu przewiezienie nas lub naszych pasażerów z punktu A do punktu B.
Natomiast nie sposób nie skupiać swojej uwagi na walorach estetycznych jakiegokolwiek urządzenia, z którego korzystamy. Nie inaczej jest w przypadku tak popularnego środka transportu, jakim są samochody.
Wygląd auta to równie ważny atrybut zaraz obok tych dotyczących jego mechaniki. Wiele osób podczas kupna wozu bacznie przygląda się przede wszystkim jego cechom zewnętrznym. Jednak takie samochodowe detale w dużej mierze zależą od sposobu i poziomu eksploatacji wozu.
Najważniejszym czynnikiem składającym się na efektowną prezencję auta jest stan jego lakieru. A wpływ na jego wygląd mamy przede wszystkim my. To od nas zależy, czy będzie się on mienił i błyszczał, czy też dopadnie go rdza lub korozja.
Istnieje kilka sposób na pielęgnację lakieru, natomiast tym najbardziej skutecznym jest używanie specjalnych past polerskich.
Na czym polega polerowanie lakieru za pomocą pasty polerskiej?
Liczne dostępne na rynku samochodowe pasty polerskie używane są przede wszystkim w połączeniu ze specjalnymi gąbkami lub padami polerskimi. To na nie nakładana jest substancja, która dokonuje obróbki powłoki lakieru.
Jest to mechaniczna lub ręczna likwidacja rys, przebarwień, hologramów i swirli, które pojawiły się na lakierze. Polerka samochodu, aż do uzyskania gładkości i połysku, możliwe jest dzięki zawartym w paście polerskiej sproszkowanym ścierniwie. W polerce chodzi o starcie zewnętrznej powłoki lakieru, po to, by dostać się do warstwy fabrycznej.
Ważne jest też to, że polerować możemy zarówno ręcznie przy użyciu gąbek, jak i mechanicznie, czyli za pomocą specjalnych padów polerskich. Rzecz jasna pierwsza metoda jest skuteczna jedynie w przypadku niewielkich zniszczeń na karoserii.
Rodzaje past polerskich
Na naszym rodzimym rynku istnieje kilka rodzajów past polerskich, które przeznaczone są do danego etapu polerowana. Wyróżniamy 3 etapy polerki, zatem można podzielić wszystkie pasty na 3 podstawowe grupy, które mają swoje odrębne właściwości.
Pasta polerska CUT
Według modelu postępowania proponowanego przez znawców tematu, w przypadku wyjątkowo złego stanu lakieru należy bezwzględnie podzielić polerowanie samochodowe na trzy etapy.
Wtedy na pierwszy ogień idzie tzw. najcięższa artyleria, czyli pasta cuttingowa. Jest to rodzaj substancji do polerowania, który radzi sobie z najgłębszymi rysami. Dzięki tej paście uzyskujemy najmocniejsze tarcie, które ściera najgrubszą warstwę lakieru.
Pasta, na której opakowaniu znajduje się napis "Cut" oznacza bowiem cięcie, a to stanowi jasną informację o wysokim poziomie ścieralności tego preparatu. Można spotkać także pasty Heavy Cut, które charakteryzują się jeszcze lepszą skutecznością w walce z najpoważniejszymi mankamentami karoserii.
Pasta polerska POLISH
Preparaty sygnowane znakiem Polish to typ past polerskich, przeznaczonych do drugiego etapu polerki. Chodzi w nim przede wszystkim o uzupełnienie tarć wykonanych przez pastę cuttingową. Otóż lakier, który jest wciąż oszpecony od niewielkich zarysowań, wymaga polerki przy użyciu delikatniejszej pasty.
Pasta polerska FINISH
Jak sama nazwa pasty wskazuje, służy ona za ostatni wykończeniowy etap polerowania. Dzięki niemu pozbędziemy się drobnych zarysowań i przebarwień, które gdzieniegdzie jeszcze znajdują się na karoserii. Dzięki tej paście pozbędziesz się niewielkich rys, uzyskując finalny efekt połysku i gładkości powłoki auta.
Pasty polerskie Q1, Q2, Q3 i Q5
Na opakowaniu past polerskich nierzadko widnieje także symbol "Q". Oznacza on przystosowanie pasty do typu lakieru, z jakim będzie musiała się ona zmagać. Otóż właściwości preparatów do polerowania oznaczonych znakiem Q1 pozwalają na radzenie sobie z najgrubszym i najtwardszym typem lakieru samochodowego. Natomiast, jeśli zależy nam na kosmetycznej pielęgnacji lakieru, którego struktura jest miękka, to powinniśmy skorzystać z past oznaczonych symbolem Q5.
Przedstawienie rankingu najlepszych past polerskich
Jak już wiadomo, pasty polerskie, które są dostępne na naszym rodzimym rynku, różnią się od siebie ze względu na zastosowanie, lecz każda cechuje się także odmienną skutecznością działania. Dlatego sporządzony przez nas ranking będzie przedstawiał takie preparaty co, do których jesteśmy przekonani, że działają efektywnie.
Pasta paście nierówna, dlatego nasz ranking chcielibyśmy zacząć od przedstawienia sprawdzonych produktów. Jeśli nasz samochód, a konkretnie jego karoserię, pokrywają brzydko wyglądające rysy i zarysowania, to musimy wybierać środki od sprawdzonych producentów.
Gwarancją dobrej jakości jest stosowanie past polerskich od 3D. Zarówno 3D Car Care ACA 500 X-tra Cut Compound, jak i 3D Car Care ACA 510 Rubbing Compound to preparaty, które pozbędą się wszelkich zarysowań. Ich specjalne właściwości sprawiają, że zajmują on czołowe lokaty w rankingu najlepszych past.
Tą pastą wygładzisz swój lakier, pozbędziesz się swirli i przebarwień, ale przede wszystkim zapewnisz swojej karoserii efektowny błysk.
W naszym rankingu nie może zabraknąć też dających gwarancję jakości i dużej ścieralności preparatów od Angelwax. Pasta od tego producenta ma szereg właściwości czyszczących i pielęgnacyjnych, dzięki którym Twój lakier, będzie błyszczał się jak szkło.
Wartą polecenia pastą od tego producenta jest AngelWax Resurrection Heavy Compound. Jest to pasta przeznaczona do wyjątkowo głębokich rys oraz do usuwania uciążliwych mankamentów na powierzchni blachy. Nie znajduje się w niej silikon, a także nie wytwarza dużej ilości pyłku podczas procesu ścierania. Co ważne, ten preparat nadaje się do każdego rodzaju lakieru.
Nasz ranking zamyka pasta, która jest zapewnieniem jakości, skuteczności i dużego połysku. CarPro ESSENCE to wyjątkowy produkt, który charakteryzuje się lekkościernością. Substancja pokrywa lakier auta specjalną powłoką pielęgnującą, która chroni naszą karoserię nawet przez 12 miesięcy.
Jest to pasta, dzięki której bez problemu pozbędziesz się także uporczywych hologramów i przebarwień. Najważniejsze jest jednak to, że można ją używać zarówno na miękki, jak i na twardy lakier.