Wróć do listy wpisów

Co daje woskowanie auta

Co daje woskowanie auta

Każdy kierowca chociaż raz spotkał się z pojęciem woskowania auta. Większość zapewne doskonale wie, po co woskujemy samochód oraz co chcemy tym osiągnąć.

Jednak początkujący kierowcy czy też Ci, którzy po raz pierwszy zainteresowali się tematem zabezpieczeń pojazdu, mogą nie mieć takiej wiedzy. Ale to żaden problem. Najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule.

Czym jest woskowanie?

Woskowanie auta to proces, który polega na nałożeniu powłoki wosku na samochód. Jest to warstwa zabezpieczająca lakier przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Nakładamy ją dopiero po tym, jak samochód będzie kompleksowo oczyszczony. 

Woskowanie powinno być poprzedzone m.in. myciem, usuwaniem trudnych zabrudzeń (smoły, opiłków metalicznych, owadów), glinkowaniem, odtłuszczaniem.

Niemniej, dobór czynności i użytych preparatów przed woskowaniem zależy od stanu lakieru i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Przydatne informacje na ten temat znajdziesz w pozostałych artykułach na naszym blogu.

Co daje woskowanie?

Woskowanie daje szereg korzyści, a najważniejszą jest to, że zabezpiecza karoserię przed wpływem czynników zewnętrznych. Czym są te czynniki? To oczywiście woda, słońce, zabrudzenia itd.

Wosk tworzy na karoserii warstwę hydrofobową, która utrzymuje się nawet do kilku miesięcy. W tym czasie chroni lakier przed deszczem, zmniejsza ryzyko pojawienia się rys.

Ponadto, woskowanie to też zabezpieczenie przed korozją, do której mogłoby dojść z powodu osadzających się zabrudzeń drogowych i nie tylko. Dzięki warstwie ochronnej opiłki z hamulców, owady, ptasie odchody czy smoła nie wżerają się od razu w lakier.

Pozostają na powłoce, co daje kierowcy więcej czasu na reakcję i usunięcie trudnych zabrudzeń. Dodatkowo wosk stanowi także ochronę przed utlenianiem się lakieru.

Jakie woski mamy do wyboru?

Wszystkie woski dają podobne korzyści, ale nie wszystkie produkty są takie same. Zasadniczo możemy je podzielić na woski na bazie naturalnych substancji np. carnauby (SOFT99 Authentic Premium 200g czy Zymol Titanium) lub woski syntetyczne np. ADBL Synthetic Spray Wax 1L.

W Polsce bardziej popularne są te drugie ze względu na ich większą odporność na polskie warunki atmosferyczne. Ponadto woski, w których znajduje się dużo naturalnych substancji, są też droższe. 

Trzeba też pamiętać, że możemy wybierać spośród wosków twardych i płynnych. W rękach osób niedoświadczonych lepiej sprawdzą się płynne (miękkie), bo nie wymagają aż takiej precyzji. Natomiast źle nałożone woski twarde mogą zostawić smugi.