Każdy lakier z biegiem czasu traci swój pierwotny blask. Surowe dla karoserii warunki atmosferyczne sprawiają, że z każdym rokiem lakier coraz bardziej matowieje, a na powierzchni lakieru powstają mikro rysy. Można podjąć pewne kroki, aby proces starzenia się powłok lakierniczych opóźnić i poprawić wygląd nadwozia niemalże od ręki.
Bardzo przydatne w tym zakresie są woski stosowane na morko, które warto używać przynajmniej raz na kwartał. Regularna pielęgnacja auta sprawi, że przy niskim nakładzie finansowym będziemy mogli cieszyć się autem, które wygląda jakby dopiero wyjechało z salonu.
Działanie wosku na mokro
Stosowanie wosków, także tego na mokro, chroni lakier przez zanieczyszczeniami, które są jednym z czynników pogłębiającym starzenie się lakieru. Woski mają właściwości hydrofobowe, to znaczy sprawiają, że woda szybciej spływa po karoserii, a wraz z nią zanieczyszczenia. Rezygnując z woskowania pozwalasz, aby zabrudzenia, które zaczynają osadzać się na powierzchni pojazdu zaraz po opuszczeni myjni, tworzą nieestetyczne plamy po każdym deszczu.
Wosk odpycha wodę, wypełnia mikro rysy i powoduje, że krople wody mogą swobodnie spływać, a auto szybciej schnie. Lakier pokryty woskiem zmniejsza przyczepność brudu, dzięki czemu każde mycie auta jest o wiele łatwiejsze. Stosując wosk nie musisz się martwić, że ptasie odchody lub smoła zniszczą Ci karoserię. Wosk zabezpiecza auto przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Wosk na morko w łatwy sposób poprawia wygląd lakieru nadając mu piękny połysk i wyciągając głębie koloru. Dobrej jakości wosk na mokro może zminimalizować widoczność mikrorys. Stosowanie wosku na morko jest stosunkowo tanie i do tego bardzo łatwe w aplikacji.
Najlepsze woski na mokro
W szranki o tytuł najlepszego wosku na morko stanęły łatwo dostępne w każdym większym markecie produkty razem ze znanymi, specjalistycznymi środkami, które kupisz jedynie w sklepach z chemią samochodową. Oto trzy produkty, które stanęły na podium.
- Pierwsze miejsce na naszej liście zajmuje Deturner Wet Coat 250ml. Dostępna jest również wersja w butelce litrowej, która cenowo wypada bardziej korzystnie, natomiast mniejsza butelka jest bardziej poręczna i posiada precyzyjny atomizer, który ułatwia pracę. Sam produkt spełnia oczekiwania klientów pod względem jakości. Wykazuje silne działanie hydrofobowe, czego dowodem są pięknie formujące się duże krople na powierzchni karoserii. Można go stosować również na felgi i tworzywa. Wosk Deturner Wet Coat nie wymaga polerowania. Po nałożeniu produktu wystarczy go spłukać. Lakier natychmiastowo osiąga wysoki połysk.
- Drugie miejsce zajmuje Protector Wax znanej niemieckiej marki KochChemie. To doskonałej jakości produkt, który dodatkowo jest bardzo wydajny. Wosk na mokro Protector Wax to koncentrat w litrowej butelce, który rozcieńcza się w wodzie, w zależności od sposobu użycia, w proporcjach 1:100 a nawet 1:500. Jest to produkt profesjonalny, który daje długotrwały efekt hydrofobowy. Wosk daje wysoki połysk i widocznie poprawia wygląd lakieru. Wosk może być używany ręcznie lub przy pomocy urządzeń pianujących. Minusem jest brak atomizera i konieczność przygotowania roztworu o właściwych proporcjach, co wydłuża nieco proces woskowania na mokro. Aby ułatwić pracę trzeba zaopatrzyć się w butelkę z atomizerem lub skorzystać z urządzenia. Idealnie sprawdzi się na myjni.
- Na trzecim miejscu uplasował się wosk na mokro Sonax Xtreme Spray & Seal. Niemiecka jakość i wysokogatunkowy wosk carnauba chroni i ożywia lakier nadając piękny połysk. Łatwy do nałożenia preparat woskujący zapewnia długotrwałą ochronę lakieru. Również nadaje się do plastiku i gumy. Efekt hydrofobowy jest na bardzo wysokim poziomie, chociaż mogłoby być lepiej. Atomizer niestety nie posiada regulacji. Dużym atutem z pewnością jest cena oraz dostępność w większości dużych marketów.
Wosk na mokro – czy warto kupować tańsze odpowiedniki?
W marketach jest wiele wosków na mokro, które szybko poprawą hydrofobowość i wygląd lakieru. Ich ceny są bardzo przystępne, co często zachęca do zakupu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że za ceną kryje się również jakość. Używając najtańszych środków możemy nie być do końca zadowoleni z efektu.
Tańsze produkty trzeba używać częściej, nawet co 3 mycia, co w efekcie obniża wydajność, a produkt starczy na krócej. Część z tańszych wosków na mokro nie można stosować na plastikach i gumie, co wiąże się z koniecznością zabezpieczenia tych elementów przed rozpoczęciem aplikacji.