Wróć do listy wpisów

Jak usunąć żywicę z karoserii

Jak usunąć żywicę z karoserii

Latem instynktownie chowamy samochody w cieniu, chcąc uniknąć nagrzewania się karoserii. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, bo może przysporzyć nam problemów. Żywica – co zrobić, jeśli spadnie z drzewa na auto? Jak ją usunąć, nie uszkadzając lakieru?

Kiedy myjnia nie wystarcza

Żywica to dość specyficzny rodzaj zabrudzeń. Wydawać by się mogło, że szybka wizyta na myjni sobie z nią poradzi. Wszak świeży sok z drzewa nie jest znowu taki trudny do usunięcia. Problem polega jednak na tym, że nie każda wydzielina, która spadnie na karoserię z drzewa, jest żywicą. Zwykłe soki z drzew usuniesz za pomocą szamponu do samochodu, ale żywica wymaga już specjalnych rozwiązań.

Dlatego jeśli po umyciu samochodu zauważysz, że na lakierze ciągle znajduje się jakaś wydzielina z drzewa, musisz ukierunkować swoje działania na walkę z żywicą. Niezbędne jest użycie specjalnych środków chemii samochodowej.

Jak usunąć żywicę z lakieru?

Na początek musimy podkreślić, że stosowanie rozpuszczalników nie jest dobrym pomysłem. Takie rozwiązanie może i rozpuści żywicę, ale przy okazji zniszczy też powierzchnię lakieru.

Nie należy także zeskrobywać żywicy z karoserii. W ten sposób możesz bezpowrotnie porysować lakier, a to będzie wyglądać jeszcze gorzej niż plama z żywicy. 

Zalecamy natomiast używanie środków dedykowanych usuwaniu trudnych zabrudzeń. W naszym sklepie znajdziesz np. ADBL Tar and Glue Remover, CarPro TarX czy Mac Serien Prickbort MAC. To produkty, za pomocą których pozbędziesz się zarówno żywicy, jak i smoły czy kleju. Dodatkowo są proste w użyciu – produkt wystarczy zaaplikować zgodnie z instrukcjami producenta, a następnie wytrzeć. Wszystko powinno zejść z lakieru wraz z żywicą. Proces można w razie potrzeby powtórzyć.

Środki zapobiegawcze

Żywica jest najtrudniejsza do usunięcia z lakieru, który nie został w żaden sposób zabezpieczony. Suchy, pozbawiony ochrony i dodatkowo nagrzany jest doskonałą powierzchnią dla soków z drzew, które osadzają się na nim niemalże na dobre.

Tymczasem temu problemowi można stosunkowo łatwo zapobiec lub ułatwić sobie jego późniejsze usuwanie. W jaki sposób? Wystarczy regularnie woskować karoserię. Dzięki temu na lakierze powstanie dodatkowa, ochronna warstwa odpychająca wszelkie zabrudzenia. Ponadto zabieg ten można wykonać również samodzielnie, kupując wysokiej jakości wosk samochodowy.

Co prawda woskowanie nie usuwa problemu całkowicie. Żywica i tak zaschnie na karoserii, ale da nam więcej czasu na reakcję. Osadzi się na wosku, co znacznie ułatwi jej usunięcie i pielęgnację auta. Warto jednak pamiętać, że jeżeli nie zareagujemy w porę, to ptasie odchody, żywica czy owady i tak uszkadzają lakier samochodowy (nawet kiedy karoseria jest zabezpieczona folią PPF). Zalecamy zatem możliwie najszybszą reakcję.