Zadbane auto cieszy oko właściciela i służy nam lepiej i dłużej. Aluminiowe felgi przyciągają wzrok, ale z czasem może na nich gromadzić się uporczywy brud. Powszechnym problemem po zimie jest żółknięcie felg. Kwaśny deszcz, kurz z asfaltu, resztki oleju, pył z klocków hamulcowych i smar tworzą na powierzchni auta trudną do usunięcia warstwę brudu, która wchodzi w reakcję z lakierem czy farbą felg. Najbardziej narażone na zabrudzenia są właśnie felgi.
Dokładne i regularne mycie auta zmniejsza narażenie lakieru i innych elementów pojazdu na agresywne substancje, które mogą przyśpieszyć ich zużycie. Częste usuwanie tych zabrudzeń może wydłużyć ich żywotność.
Czym czyścić felgi, aby ich nie uszkodzić?
Skuteczne czyszczenie felg aluminiowych wymaga odpowiednich środków. Specjalne środki do czyszczenia felg są łatwe w użyciu i są bezpieczne. Istnieją jednak domowe sposoby na pozbycie się uporczywego osadu z felg, które są nie tylko skuteczne, ale także ekonomiczne. Sprawdź jakie są najbardziej skuteczne sposoby pozbycia się brudu i uniknij najczęściej popełnianych błędów.
Jak wyczyścić felgi sodą oczyszczoną?
Jednym z najbardziej znanych i skutecznych środków niezawodnych w radzeniu sobie z trudnymi zabrudzeniami, o których wie każda prawdziwa pani domu, jest soda oczyszczona. Ta substancja chemiczna, o właściwościach lekko żrących, ma bardzo szerokie zastosowanie.
Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu NaHCO₃, ma odczyn zasadowy i neutralizuje kwasy. Przy użyciu sody oczyszczonej usuniesz tłuszcz, wtarty brud i ciężkie do zmycia osady. Ta substancja doskonale sprawdzi się podczas czyszczenia felg.
Najpierw należy dokładnie umyć felgi wodą pod ciśnieniem. Ewentualne pozostałości kurzu można usunąć za pomocą zwykłego pędzelka. Na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy gęstą pastę z sody oczyszczonej i wody. Przecieramy nią felgi za pomocą delikatnej ściereczki z mikrofibry lub gąbeczki.
Jeżeli na felgach widoczne są uporczywe plamy pozostaw mieszankę sody z wodą na kilka minut. Kolejnym krokiem będzie ponowne spłukanie felg za pomocą wody pod ciśnieniem. W razie konieczności procedurę można powtórzyć raz jeszcze.
Czyszczenie felg środkiem do piekarnika
Skuteczna w czyszczeniu felg będzie popularna chemia domowa, jak na przykład środek czyszczący do piekarnika. Dzięki temu rozwiązaniu przywrócisz swoim felgom aluminiowym wysoki połysk.
Tak jak w przypadku innych środków czyszczących przed przystąpieniem do właściwego czyszczenia należy umyć felgi wodą lub przystąpić do czyszczenia felg po skorzystaniu z myjni samochodowej. Przed nałożeniem preparatu felgi należy przetrzeć szmatką. Felgi muszą być całkowicie suche, aby spray do piekarnika mógł zadziałać.
Spryskaj felgi sprayem od zewnątrz i od wewnątrz, a następnie odczekaj piętnaście minut. Po tym czasie dokładnie spłucz i przetrzyj wilgotną gąbką do samochodu. Uważaj jednak, aby nie przekroczyć tego czasu, gdyż jest to dość agresywny środek, który może uszkodzić felgi.
Czyszczenie felg pastą do zębów
Ze względu na delikatnie ścierające właściwości pasty do zębów znalazła ona zastosowanie między innymi w czyszczeniu srebra, a także czyszczeniu felg. Pastę do zębów nałóż na wilgotną szmatkę i energicznie pocieraj nią aluminiowe felgi. Już po chwili brud zacznie schodzić i mieszać się z pastą. Wypłucz ściereczkę i powtarzaj czynność aż do uzyskania zadowalającego efektu. Po wyczyszczeniu felgi wystarczy spłukać zimną wodą.
Czyść felgi regularnie i unikaj dzięki temu uporczywych zabrudzeń
Im rzadziej czyścisz felgi, tym trudniej jest je umyć, dlatego najlepiej myć je regularnie. Jest kilka ważnych zasad podczas mycie felg, których trzeba przestrzegać, aby ich nie zniszczyć. Pamiętaj zatem aby:
- Nie myć felg bezpośrednio po długiej trasie.
- Nie używać środków posiadających substancje drapiące i kwas. Istnieje ryzyko uszkodzenia lakieru, którym są pokryte felgi.
- Myj felgi wodą pod ciśnieniem, ale z odległości najbliżej 30 cm. Zbyt duże ciśnienie jest w stanie uszkodzić lakier na felgach.
- Nie używaj szorstkich szczotek i metalowych gąbek „druciaków”, gdyż mogą porysować felgi.