O tym, jak podatne na uszkodzenia jest nadwozie, wie każdy kierowca. Bez dbania o lakier trudno o jego dobry stan. Dlatego wielu właścicieli aut pieczołowicie pielęgnuje jego zewnętrzne powierzchnie. Niektórzy swój wóz oddają nawet w ręce serwisantów, by ci profesjonalnie zajęli się jego wyglądem.
Jednak z racji tego, że na rynku istnieje tyle skutecznych preparatów do pielęgnacji auta, można bez większego trudu samodzielnie podjąć się ochrony nadwozia. Należy natomiast robić to prawidłowo, aby nie uszkodzić trwale lakierowanych powierzchni.
Mycie wstępne
Na nadwoziu znajduje się najczęściej najwięcej brudu. Ma ono często bezpośredni kontakt z błotem, śniegiem i piaskiem. Jednak zabrudzenia mogą być też niewidoczne dla oka i należy przyjąć, że pokrywają one całą powierzchnię auta. Dlatego przed przystąpieniem do pielęgnowania nadwozia dobrze jest umyć wstępnie całą karoserię samochodu.
Najlepiej zrobić to na myjni samoobsługowej. Myjnia automatyczna nie jest polecana, ponieważ jej grube szczotki mogą porysować lakier. Rzecz jasna możesz też przeprowadzić mycie wstępne samodzielnie. Wtedy korzystaj ze skutecznych preparatów do czyszczenia, takich jak szampony do auta. Użycie domowych środków jest niewskazane.
Dekontaminacja
Ten zabieg powinien być przeprowadzany wtedy, gdy na powierzchni nadwozia znajdują się resztki zaschniętych szkodliwych substancji takich jak smoła, asfalt, glinka, żywica lub osad z klocków hamulcowych. Dekontaminacja pozwala na ich usunięcie.
Mycie nadwozia
Mycie nadwozia powinno przebiegać sumiennie i przede wszystkim przy użyciu specjalnych środków. Należy zaopatrzyć się w akcesoria do mycia auta. Gąbki i rękawice cechują się tym, że szorowanie nimi nie prowadzi do powstania rys. Z pewnością przyda Ci się także piana i specjalne powłoki chroniące nadwozie przed eksploatacją.
Te preparaty zabezpieczają lakier przed szkodliwym działaniem wilgoci, promieni słonecznych i przed osadzaniem się pyłu. Ich działanie przedłuża żywotność lakierowanych powierzchni i dzięki niemu dłużej wyglądają jak nowe, lecz należy je użyć dopiero na końcu.
Mycie felg i opon
Felgi i opony to elementy samochodu, które mają najczęstszy kontakt z różnego rodzaju brudem. Na tyle częsty, że wielu kierowców rezygnuje z ich pielęgnacji. Jednak samo mycie ich pianą może nie wystarczyć.
Aby zachowały nie tylko swój dobry wygląd, ale także żywotność należy zabezpieczać je specjalnymi preparatami. Środki do zabezpieczania felg sprawią, że ich powierzchnia pokryta zostanie specjalną powłoką, która ochroni ich powierzchnię przed nadmierną eksploatacją. Dzięki nim pył drogowy lub smoła nie będą felgom straszne.
Opony również powinny być odpowiednio konserwowane. Niestety bardzo szybko się zużywają, szczególnie wtedy, gdy nie są zadbane. Czernidła do opon hamują osadzanie się brudu i co równie ważne, zapewniają im efektowny wygląd. Przywracają im bowiem naturalnie czarną barwę.
Płukanie i suszenie nadwozia
Stosując wcześniej tak duże ilości substancji czyszczących i przede wszystkim wody, należy rzecz jasna odpowiednio spłukać i wysuszyć wóz. Jeśli myjemy auto samodzielnie – nie będąc na myjni samoobsługowej, to najlepiej jest spłukiwać pozostałości piany wodą z wiadra. Chyba, że ktoś posiada specjalny wąż – dzięki niemu łatwiej dotrzeć w szczeliny i zakamarki nadwozia.
Suszenie natomiast może odbywać się przy użyciu specjalnych narzędzi takich jak sprężarka powietrza. Z jej pomocą można łatwo wydmuchać pozostałości wody znajdujące się w zakamarkach. W ręcznym osuszaniu pomogą ręczniki z mikrofibry.