Wróć do listy wpisów

Ranking odmrażaczy do szyb

Ranking odmrażaczy do szyb

Zamarznięte szyby to zmora wszystkich kierowców. Możemy się tylko domyślać, ilu z nich spóźniło się przez nie do szkoły lub do pracy. Wychodząc z domu o porannej godzinie i zastając widok zmarzniętych i pokrytych grubą warstwą lodu szyb, również można poczuć się zmrożonym. Dzieje się tak, ponieważ dobrze wiemy, jak żmudne i wyczerpujące jest szorowanie szyb. Towarzyszy mu nieustanne tarcie i zmarznięte ręce. Przy wyjątkowo mroźnej temperaturze lód jest trudny do zdrapania i niekiedy musimy wesprzeć się dodatkowymi środkami.

Dość często pomaga odpalenie samochodu i włączenie gorącego nawiewu na szyby, natomiast klimatyzacja potrzebuje czasu na to, by wejść na pełne obroty i skutecznie zadziałać. Dlatego coraz częstszym rozwiązaniem jest stosowanie odmrażaczy do szyb. Jednak czy inne sposoby na odmrażanie naprawdę są tak nieskuteczne? W tym artykule przedstawimy ranking najlepszych odmrażaczy do szyb, a także przyjrzymy się metodom na odmrażanie szyby.

Najlepsze odmrażacze do szyb

Jeśli chcesz dbać o swój samochód, powinieneś wyposażyć się w sprzęt najwyższej jakości, który nie zawiedzie Cię, gdy będziesz go potrzebował. Skrobanie i szorowanie szyb jest pracochłonne i niekiedy nawet wyczerpujące, dlatego zastosowanie odmrażaczy wydaje się najlepsze z możliwych opcji.

Przedstawiamy ranking złożony z kilku najlepszych według nas preparatów:

Produktem, który cieszy się dużym powodzeniem wśród klientów, jest ADBL Frost Eater. Jest on bardzo szybki w działaniu, a także zapewnia bezpieczeństwo dla powierzchni aut, którą stanowią elementy szklane, gumowe, plastikowe lub lakierowane. Ten odmrażacz radzi sobie w temperaturze wynoszącej nawet -60°C.

Innym wartym polecenia preparatem jest SONAX. Nie tyle usuwa zamarzniętą powłokę, ile działa też zapobiegawczo, chroniąc szyby przed ponownym szybkim oblodzeniem. Ponadto odmrażacze od producenta Sonax są bezpieczne dla wszystkich warstw zewnętrznych naszego samochodu.

Warto wyróżnić także Shiny Garaże D-Icer. Ten preparat powstał na bazie najczystszego alkoholu, który bardzo skutecznie radzi sobie ze zlodowaceniami. Natomiast dzięki aromatom zapachowym, które się w nim znajdują, alkoholowy, niekoniecznie przyjemny zapach jest neutralizowany przez wiśniowy aromat odmrażacza.

Jakie są domowe sposoby na odmrażanie szyb w aucie?

Rzecz jasna, zanim wymyślono chemiczne specyfiki, które uwalniają szybę od szronu, lodu lub śniegu, to istniało wiele domowych metod, dzięki którym szyba mogła być znowu widna i przejrzysta.

Skrobaczka

W pierwszej kolejności należy wymienić przedmiot, który może być wykorzystywany jako jedyny środek przeciwdziałania, lecz najczęściej jest on wsparciem dla pozostałych. Tak czy inaczej, bez szorowania szyby skrobaczką raczej się nie obejdzie. Dzięki niej skuta lodem powłoka daje się usunąć całkowicie lub częściowo.

Ciepła woda

Zastosowanie ciepłej wody może być jednym z pierwszych pomysłów kierowcy, który nie jest jeszcze biegły w środkach kosmetyki samochodowej, a pragnie szybko i skutecznie pozbyć się lodu. Natomiast najważniejsze jest to, abyśmy pamiętali, o tym, że temperatura wody nie może być zbyt wysoka. Zetknięcie się wrzątku z lodem może sprawić, że nasza szyba pęknie. Dlatego woda, którą chcemy się posłużyć, powinna być letnia. Delikatne polanie nią szyb przy jednoczesnym używaniu skrobaczki, powinno po czasie przynieść pożądany efekt.

Woda z octem

W walce ze zmrożoną szybą można wykorzystać przepis na naturalny i domowy odmrażacz do szyb. Woda pomieszana z octem w proporcjach 1:3 może skruszyć pokrywający szyby lód. Należy dobrze aplikować go poprzez spray lub dozownik. Naturalnego odmrażacza do szyb możemy użyć także zapobiegawczo na noc.

Woda z alkoholem

Kolejny przykład na domowy odmrażacz. Dzięki niemu nasze też auto może być zabezpieczone przez nadmiernym mrozem. Alkohol powinien stanowić dwie trzecie całej mieszaniny. Należy nanieść ją na zewnętrzną powierzchnię szyby, natomiast zapobiegawczo dobrze jest także posmarować nią stronę wewnętrzną.

Woda z solą

Sól również nadaje wodzie cechy odmrażające. Aby uzyskać ten domowy odmrażacz, należy dodać zaledwie łyżkę soli kuchennej do wody. Kiedy polejemy nim szyby, dobrze jest włączyć wycieraczki, by przyspieszyć odmrażanie.

Alkohol izopropylowy z płynem do mycia naczyń

Funkcję odmrażacza pełni także płyn, którego składnikami są alkohol izopropylowy oraz płyn do naczyń. Mieszaninę można uzyskać, mieszając obie substancję w proporcji 50:50. Można nanieść płyn bezpośrednio na szybę lub dolać go do płynu do spryskiwaczy.

Mata do szyb

Jest to sposób na zapobieganie powstawania na szybie takich powłok jak szron i lód. Dzięki specjalnej macie zakładanej na noc zapewniamy powierzchni szyb warstwę zabezpieczającą ją przed mrozem.

Zalety odmrażaczy do szyb?

Wykorzystanie odmrażacza w warunkach ogólnego zlodowacenia i mrozu jest najszybszą formą odmrożenia szyb. Zawarte w nim związki chemiczne skutecznie rozpuszczają twarde kryształki lodu. Co ważne, szyba może być czysta nawet po 5 sekundach od zastosowania chemicznego specyfiku. Dobrze jest wspomóc ją poprzez uruchomienie wycieraczek na przednią szybę. Pozostałe szyby należy wycierać ręcznie przy użyciu ścierki lub myjki.

Ważne, by odmrażacz do szyb trzymać nie w samochodzie, lecz w domu, ponieważ nie powinien on przebywać w zbyt niskiej temperaturze. Może być też tak, że z powodu mrozu nie otworzymy naszego auta, więc nie dostaniemy się także do naszego preparatu.

Przewaga, jaką ma odmrażacz do szyb nad ręcznym czyszczeniem, dotyczy przede wszystkim bezpieczeństwa powierzchni szyb. Otóż skrobiąc szron przy użyciu skrobaczki, możemy porysować nasze szklane powłoki, a to znacznie obniży walory estetyczne naszego wozu.

Odmrażacz do szyb w sprayu czy odmrażacz do szyb w atomizerze?

Odmrażacze mogą być dostępne w dwóch wariantach - atomizer lub spray. Każdy z nim charakteryzuje się innym sposobem aplikowania substancji. Odmrażacz w sprayu jest skuteczny, lecz bywa nieprecyzyjny. W przypadku wystąpienia wiatru rozpylona ciecz rozwiewa się na różne strony. Jego drugim mankamentem jest spadek ciśnienia zawartego w butelce sprężonego gazu, który znacznie utrudnia jego użytkowanie.

Natomiast odmrażacze w atomizerze są znacznie bardziej precyzyjne i nie pozostawiają smug na szybach.